18. září 2023 00:05

7 věcí, které nevíte o Shiovi LaBeoufovi: Co znamená jeho hebrejsko-francouzské příjmení?

Na chvíli byl velkou hvězdou, pak se nad ním ale zavřela hollywoodská voda. Co se skrývá za Shiovými úspěchy a pády?

V neděli večer na COOL dorazí napínavý thriller Disturbia. Shia LaBeouf se tu představí jako mladík, který se po smrti svého otce uzavře doma – a pozoruje své okolí jen skrze dalekohled. Tou dobou však v okolí řádí i sériový vrah a Shiova šmírácká záliba tak možná nakonec přijde vhod. Samotný Shia naštěstí stalker není. Jeho život je nicméně plný bouřlivých i jinak zajímavých momentů, o kterých byste měli vědět.

07) Stydí se za svoje filmy

Shia je dnes bohužel známý hlavně pro své opilecké excesy a okamžiky divokého přehrávání. A jasně, Shiovy filmy nikdy nebyly zrovna materiál pro Kongresovou knihovnu (ať už jde o Kongres USA nebo o ten barák na Vyšehradu). Ale přesto trochu zamrzí, že se Shia stydí skoro za všechny svoje filmy, především za ty vzniklé spolu se Stevenem Spielbergem, a číst záplavu jeho negativ na sebe sama je vyloženě útrpné.

06) Těžké dětství

Leccos nicméně vysvětluje skutečnost, že Shia neměl snadné dětství. Vyrůstal sice v Los Angeles, což je pro filmovou dráhu vždycky lepší štace než vyrůstat třeba na Kapverdách – ale jeho otec byl závislák na alkoholu i heroinu, jeho rodiče v nejhubenějších obdobích museli prodávat věci na ulici a Shia s tatínkem chodil i na schůzky jiných lidí na odvykačce. Prostě ideální věc pro formování mladé dětské mysli!

05) Vypracoval se od nuly

Tím spíše zahřeje jeho úspěch! Shia byl de facto už dětským hercem, protože se před kamerou objevoval v nejrůznějších štěcích již od útlého dětství. Motivovala jej prý možnost finančně pomoct rodině, ale i úspěch jeho kamaráda. Přelomem pro něj byly role pucfleků protagonistů v Charlieho andílcích 2 (2003), Já, robot (2004) a Constantinovi (2004). Následně pak dostal velkou šanci v prvních Transformerech.

04) Šikmá plocha

Tím začaly jeho zlaté, blockbusterové roky. Shia byl kandidátem na nástupce Indiana Jonese, válel v Transformers a představil se i v krapet složitějších thrillerech v duchu Disturbie. Ne všichni ale byli jeho filmy oslněni a kritika se Shiovi zarývala do mysli výrazněji než jeho kolegům. Takže se rozhodl reagovat jediným logickým krokem – alkoholem a drogami.

03) Už raději nepije

Po několik let se tak Shia objevoval v novinách, nejvýznamněji kvůli svým nejšílenějším excesům. Když se později stal abstinentem, řekl k alkoholu, že mu pomáhal „léčit“ jeho „napoleonský komplex“. A zdálo se, že je na cestě k návratu – v roce 2020 se však objevily detaily kolem několika Shiových bývalých vztahů, které skončily žalobami, za něž by se nemuselo stydět ani duo Depp/Heard, a Shia LaBeouf se stal znovu nežádoucí osobou.

02) Hovězí Shia

Co je mimochodem vlastně „LaBeouf“? V talkshow Davida Lettermana Shia vysvětlil, že jde o mix hebrejštiny a francouzštiny, přičemž jeho příjmení zhruba znamená cosi jako „Díky bohu za hovězí“.

01) Pekelných 48 hodin

I když byli Shiovým největším průlomem Transformeři, Disturbii ve skutečnosti natočil těsně před nimi (jen holt měla premiéru až po robotech). Natáčení obou filmů vlastně dělily jen dva dny – a oněch 48 hodin mezi poslední klapkou Disturbie a první klapkou Transformers Shia kdysi označil za jeden z nejnáročnějších okamžiků své kariéry.

Disturbia začíná na Prima COOL v neděli ve 22:35.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný