18. dubna 2022 00:06

9 věcí, které nevíte o dobrodružném filmu Sahara: Detaily jeho rozpočtu unikly na internet

Matthew McCnaughey vyráží do akce jako jonesovský hrdina Dirk Pitt.

Zahřejte se s námi horkou pouští – dobrodružný biják Sahara začíná na Prima COOL už v neděli večer. Matthew McConaughey a Penélope Cruz se tu rozhodnou vydat do srdce Afriky, kde se ztratila válečná loď z doby americké občanské války – a spolu s ní i její tajný náklad. Samotná Sahara přitom také skrývá neskutečné tajemství – s jeho produkcí totiž souvisí kauza, která na několik let zpomalila McConaugheyho kariéru. Poznejte nejen tenhle „detail“, ale i další zajímavosti z natáčení.

09) Film přímo adaptuje knihu Sahara (1992), která navazuju na román Vyzvedněte Titanic od Clivea Cusslera, jenž byl zfilmován v roce 1980. Cussler však po neúspěchu filmu odmítal prodat práva na další adaptaci – přesvědčil ho až miliardář Philip Anchutz, který se rozhodl vstoupit do světa filmu a zaplatit natáčení bijáků, které dávají mládeži pozitivní morální příklad. Cusslerovy knihy jsou totiž jakési moderní verneovky, takže se téma pro podobné zpracování rozhodně hodí.

08) Hlavního hrdinu Dirka Pitta si střihl Matthew McConaughey, který sám odehrál i většinu kaskadérských kousků. McConaughey předtím na vlastní pěst procestoval řeky Niger a Mali, takže se snímky z jeho „dovolených“ použily na nástěnku Dirka Pitta ve filmu!

07) Penélope Cruz byla obsazena naopak z poněkud odlišných důvodů – díky její roli mohli filmaři od Španělska, kde se film částečně natáčel, dostat daňové úlevy. Cruz si zprvu myslela, že je na roli doktorky WHO příliš mladá – skutečný doktor WHO jí ale později řekl, že do nebezpečných míst na světě zpravidla létají jen mladí doktoři a doktorky.

06) Filmaři pro natáčení použili plnohodnotnou repliku lodi Texas. Nejprve ji postavili na place, kde posloužila k natočení scény z roku 1865 – poté ji museli rozložit, převézt celou do Maroka a zde ji zase složit!

05) V úvodní scéně kamera ukáže novinové výstřižky o předešlých dobrodružstvích Dirka Pitta, mezi něž patří právě vyzvednutí Titanicu, akurátně dle předešlé Cusslerovy knihy. Není přitom bez zajímavosti, že Pitta v románu do jeho dobrodružství také přemluví bohatý miliardář. Kniha z roku 1980 byla mimochodem napsána několik let před tím, než byl na dně Atlantiku odhalen skutečný vrak Titanicu.

04) Solární elektrárna, která se v Sahaře objeví, ve skutečnosti na svém místě nestojí – celá byla totiž vytvořena pomocí digitálních triků. Ve filmu se mimochodem objeví na 350 počítačových úprav, které většinou nejsou moc vidět.

03) Ačkoliv jde o příjemnou dobrodružnou oddechovku, Sahara komerčně příliš dobře nedopadla. Film tak na několik let poslal McConaugeyovu kariéru do hibernace a ani Cusslerovi nedodal chuti k dalším adaptacím. To však zdaleka nebyla poslední kauza s ním spojená!

02) V roce 2007, tedy dva roky po premiéře, totiž unikla interní zpráva popisující rozpočet Sahary. Takto detailní náhled finančního zákulisí se objevuje zřídkakdy – zvláště u filmů, které si komerčně nevedly moc dobře. Mezi pikantními výdaji byly třeba úplatky marockým činitelům nebo čtvrt milionu dolarů (!), které šly na vlasového stylistu a lingvistu pro vyučování dialektu Penélope Cruz. Film rovněž profitoval z nízké ceny práce v Maroku.

01) Asi nejparadoxnější částí natáčení bylo ustřižení skoro minutové trikové scény havárie letadla, jejíž natočení stálo 2 miliony dolarů. Scéna se musela poroučet kvůli tomu, že by jinak ve filmu nebylo dost místa na product placement scény různých dalších investorů!

Sahara začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný