29. ledna 2024 00:02

9 věcí, které nevíte o Rockym: Co má společného se Star Wars?

Od 2. února bude každý sobotní večer na Prima COOL patřit Rockymu. Sepsali jsme proto pár zajímavostí o této boxerské legendě.

V pátek 2. února na COOLu vyrazí do ringu legendární Rocky – a samozřejmě nezůstane jen u jedničky, vždy o týden později vám naservírujeme další díl. Dědeček sportovních filmů a vynálezce „tréninkové střihové scény“ byl ve své době velkým překvapením. Možná tak nemáte ani ponětí o vybraném devateru kuriózních detailů...

9) Stallone nejenže ve filmu hrál, ale celý námět a scénář je rovněž jeho vlastní práce. Traduje se, že Sly byl před prodáním scénáře doslova na mizině a musel kvůli přežití prodat vlastního psa.

8) Stallone se sám před odkoupením scénáře živil jako uvaděč (vydělával 36 dolarů týdně) a zbývalo mu sotva pár desítek doláčů. Za scénář dostal nabídku 300 tisíc dolarů (v 70. letech!), na kontrakt však kývl až poté, co si vymínil, že bude ve filmu hrát i hlavní roli.

7) Sepsání scénáře mimochodem trvalo Slyovi jenom tři dny (později byl však scénář přesto devětkrát přepsán větší pálkou scenáristů).

6) Natáčení probíhalo v notně sociálních podmínkách – prakticky všechny venkovní scény byly točené „partyzánsky“ bez povolení, speciálního vybavení či komparzu. Scéna, při níž majitel krámku hodí po Stallonem pomeranč, nebyla plánovaná – prostě jenom náhodný prodavač hodil po sportujícím sympaťákovi trochu ovoce na přilepšení...

5) Hned dvě klíčové scény se do filmu kvůli limitacím rozpočtu skoro nedostaly. První z nich bylo Rockyho rande na kluzišti, na němž se mělo původně pohybovat 300 lidí, natáčení si však mohlo dovolit jenom jednoho komparzistu. Scénou druhou byla Rockyho „zpověď“, v níž před zápasem přizná, že se bojí – produkce nestíhala harmonogram a Stallonemu povolila natáčení až poté, co řekl, že vše natočí na „první dobrou“.

4) Stallone přitom nebyl považován zrovna za etalon herectví ani fyzična. Carl Weathers (Apollo Creed) si při castingu slavně myslel, že jde o komparzistu. Když ho režisér opravil, řekl Weathers něco v tom smyslu, že „se možná do natáčení zlepší“. Za svou ironii dostal na místě roli.

3) Rocky byl nejvýdělečnějším filmem roku 1976. Spolu s Hvězdnými válkami, které přišly o rok později, pomohl nastartovat Hollywood po víc jak desetileté ekonomické krizi americké filmařiny.

2) Slye natáčení odnaučilo kouřit, jelikož při fyzicky náročných scénách nestačil s dechem.

1) A jak to nakonec dopadlo s hafanem, jehož musel Sly za 50 babek prodat, aby měl sám na jídlo? Po prodeji scénáře a podepsání kontraktu jej odkoupil zpět na 3 000 dolarů – psíka mimochodem dobře znáte, jde totiž o Butkuse, Rockyho filmového psa!

Rocky začíná na Prima COOL v pátek 2. února ve 20:15. Další díly budou následovat vždy s týdenním rozestupem!

Sdílejte článek
Štítky Sylvester Stallone Rocky

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný