29. ledna 2024 00:06

9 věcí, které nevíte o novém Robocopovi: Proč v něm chybějí hektolitry krve?

Mrtví, nebo živí, půjdete s námi!

Pomáhat a chromovat – nějak tak by mohlo znít motto hlavního borce z filmu Robocop, který začíná na Prima COOL již v neděli večer. V moderní verzi ikonického příběhu bude muset slavný robopolda změřit své základní desky a kalibry se supermoderními drony. V jádru však půjde o stejného dobráka jako ve snímku z roku 1987! Poznejte, jak nesnadně remake vznikal a kdo všechno se v něm snažil předvést svůj talent.

09) I když se původní Robocop dočkal dvou pokračování, původně režisér Paul Verhoeven plánoval zcela jiný sequel zasazený 20 let po prvním filmu. Nakonec si vše rozmyslel, někdejší nedokončený scénář však zůstal ležet v trezoru producentů...

08) Po skončení původní trilogie nadešel jeho čas v polovině minulé dekády. V roce 2005 bylo oznámeno, že chce studio 20th Century Fox natočit remake Robocopa. Přípravy natáčení se dlouho táhly a ještě v roce 2011 nebylo jasné, kdo film bude točit. V jeden čas se zdálo, že snímek zrežíruje slovutný Darren Aronofsky (Requiem za sen, Fontána). Nakonec však tvůrčí neshody vedly k jeho odchodu.

07) Finální scénář vznikl pod taktovkou Joshui Zetumera (drsárna Elitní jednotka), který vycházel právě z původního scénáře pro kdysi plánovaného Verhoevenova druhého Robocopa. Snímek je tak dílem o to vážnější, že i Verhoeven chtěl svého Robocopa 2 natočit vážněji (než si to rozmyslel). Nový remake z roku 2014 naproti tomu přidává reflexi aktuálního využívání dronů v armádě.

06) Studio MGM do hlavní role údajně zvažovalo Toma Cruise, Johnnyho Deppa nebo Keanu Reevese. Nakonec ji dostal Joel Kinnaman, který si loni střihl hlavní roli i v seriálu Altered Carbon.

05) Podobně jako ve Ztracených, i v novém Robocopovi jsou minimálně dvě postavy pojmenované a inspirované po slavných filozofech –- tentokrát těch, kteří řešili filozofii umělé inteligence. Senátor Dreyfus je inspirován americkým filozofem Hubertem Dreyfusem, který mimo jiné tvrdí, že AI nikdy nemůže dosáhnout lidské schopnosti. Naopak dr. Dennett Norton je postaven na Danielu C. Dennettovi, který vyznává opačný názor.

04) Jde o první velký film brazilského režiséra Josého Padilhy. Ten spolu s Kinnamanem silně lobboval za zachování „drsného“ ratingu R, ale neúspěšně – filmy s eRkovým ratingem totiž velmi často méně vydělávají. Jejich snahám nakonec zlomil vaz přepísknutý stomilionový rozpočet. Škoda, kdyby tomu osud chtěl jinak, Robocop mohl být Deadpoolem před Deadpoolem...

03) Snímek obsahuje celou řadu narážek na původního Robocopa z roku 1987. V úvodní scéně například ED-209 zabije íránského chlapce vyzbrojeného jenom nožem, v odkazu na reakci původního ED-209 na neozbrojeného kravaťáka. Taktéž zdejšímu Murphymu zbyly jenom ty části těla, do nichž záporáci nestřelili původního Murphyho – navíc včetně ruky, o jejímž zachování či nezachování se baví vědci v původním filmu. Subtilních narážek je však pro fanoušky daleko více.

02) Nový Robocop si v kinech nevedl zas tak špatně, jak se čekalo – celkem stomilionový rozpočet proměnil v 242 vydělaných milionů dolarů. Přímo v USA však utržil jen 58 milionů, zbytek pocházel ze zahraničí.

01) Ohledně jeho pokračování od té doby panuje ticho. V důkazu, že jsou vrtochy filmových studií stejně nevyzpytatelné jako štěstěna sama, se už mluví i o pokračování původního Robocopa. Režisér Neil Blomkamp ale chystaný film srpnu 2019 opustil, takže je dost možné, že nový Robocop 2 dopadne stejně jako Vetřelec 5.

Robocop začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný