1. srpna 2022 00:07

9 věcí, které nevíte o Robertu Downeym Jr.: Kdo je jeho hereckým vzorem?

Jaká je minulost muže, který přežil smrt (své kariéry) a všichni ho znají jako Iron Mana?

V sobotu večer na COOL doletí akční komedie Air America. Mladičký pětadvacetiletý Robert Downey Jr. se v ní vydá do války ve Vietnamu, aby jako bouřlivý pilot spolu s Melem Gibsonem převážel tajný náklad pro CIA. Dnes film působí jako nahlédnutí do zcela jiné éry herce, který se v poslední dekádě proslavil zejména jako Iron Man. Život Roberta Downeyho Jr. by však sám o sobě vydal na několik bijáků. Poznejte, co jste o něm možná nevěděli.

09) Downey se poprvé objevil před kamerou už v pěti letech. Stalo se tak v roce 1970 ve snímku Pound, který režíroval jeho otec (asi to neuhodnete, ale jmenuje se Robert Downey Sr.!). Mámou RDJ byla mimochodem herečka Elise Downey. Tenhle kluk to zkrátka měl v krvi!

08) Herectví ovšem bohužel není to jediné, co kdy měl RDJ v krvi měl. Prakticky od poloviny 80. let až do roku 2005 totiž permanentně bojoval s alkoholem, drogami a dalšími zábavnými substancemi. To celé během doby, kdy stoupal vstříc statusu jednoho z nejlepších herců své generace. Chaplin (1992) nebo Takoví normální zabijáci (1994) z něj učinili hvězdu, vyšší tlak a hledání útěchy v drogách jej však stály jeho první dlouhodobý vztah (sedm let se Sarah Jessicou Parker) a později skoro i kariéru.

07) Downeyho největším hereckým vzorem je Peter O’Toole, britská legenda z Lawrence z Arábie.

06) Chvíli to skoro už vypadalo, že Downeyho čeká comeback v televizi. Dostal totiž jednu z hlavních rolí v Ally McBealové, dnes pozapomenutém televizním megahitu z přelomu tisíciletí. Několikrát však nebyl s to dostavit se vůbec na natáčení, a tak byl v roce 2001 ze své pomyslné druhé šance vyhozen.

05) Teprve kolem roku 2005 se nakonec RDJ dal definitivně (doufáme) dohromady a odrazil se ode dna. Role Iron Mana v marvelovkách ovšem byla tehdy vnímána jako dost riziková, nikdo totiž nevěděl, jestli se RDJ zase nevrátí ke svým zlozvykům. Na druhou stranu role prostopášného Tonyho Starka nemohla skončit u věrohodnějšího představitele.

04) Dost ale o neřestech, pojďme raději k Iron Manovi! RDJ mnohokrát zmínil, že se pro roli Tonyho Starka cítí být narozen. Vedle Chaplina se prý jednalo o jeho nejoblíbenější roli, pro niž navíc musel projít celým castingovým řízením. Také ovšem šlo o roli zdaleka neúspěšnější. RDJ totiž během svého víc jak dekádu dlouhého působení v marvelovkách běžně inkasoval desítky milionů za každý film.

03) Přátelé Downeymu říkají Bob!

02) Downey se svojí druhou ženou Susan (jsou svoji od roku 2005) vlastní produkční společnost Team Downey, která se podílela i na obou dílech Sherlocka Holmese. Prvním filmem, na němž Susan pracovala jako producentka, byla mimochodem Gothika, v níž RDJ v roce 2003 hrál v rámci své snahy o comeback.

01) Celkově Downey nasbíral dvě nominace na Oscara (jednu právě za Chaplina) a získal tři Zlaté glóby. Na jeho oscarové zaskórování tak stále čekáme – teď, když svého zlatého plešouna má už i DiCaprio, by tak internet mohl překovat v memy podobnou čekačku Roberta Downeyho Jr.!

Air America začíná na Prima COOL v sobotu ve 22:00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný