24. června 2015 12:30

12 věcí, které nevíte o Riddickovi Vina Diesela

Rychlokurz toho nejzajímavějšího z natáčení celé trilogie.

Sériové vrahouny jako hrdiny vesmírné sci-fi nevídáme často – o to větší událostí je ale každý film s panem Riddickem. Od prvního zářezu jménem Černočerná tma se Riddick s pleškou Vina Diesela vypracoval mezi nejzajímavější moderní antihrdiny. V sobotu večer si ho můžete vychutnat v druhém díle trilogie, epické vesmířině Riddick: Kronika temna, kde dá na budku rase Nekromongerů. Filmoví fajnšmekři si pak ještě předloni mohli dopřát třetí díl s všeříkajícím názvem "Riddick". Navzdory popularitě to tahle série totiž neměla snadné. Zjistěte v přehledu dvanáctera zajímavostí z jejího natáčení proč!

1) Kdybyste nevěděli, jak se vlastně Riddick jmenuje křestním jménem, je to Richard. Plus má prostřední iniciálu na B, zkráceně tedy Dick B. Riddick, zlatá žíla všech anglických vtipů na penisy.

2) Riddickova zářivě modrá kukadla nebyla digitální trik, nýbrž prototyp kosmetických kontaktních čoček. Pro natáčení prvního filmu si je Vin Diesel sehnal sám. Ostatně nebylo to naposledy, kdy byl Vin Diesel pro celé natáčení klíčovou persónou.

3) V původní verzi scénáře Černočerné tmy byl Riddick ženou. Ještěže to však filmaři změnili – bez Diesela by totiž trilogie sotva vznikla.

4) Po kasovním úspěchu Černočerné tmy se studio logicky rozhodlo, že chce pokračování. Riddick, který původně ani nebyl hlavní postavou, byl náhle povýšen do role protagonisty. Režisér a scenárista Černočerné tmy David Twohy dokonce spolu s Dieselem napsal scénář nikoliv pro jeden film, ale rovnou pro celou další trilogii! Z návrhů uspěla právě Kronika temna.

5) Riddickova legenda však zatím začala žít svým vlastním životem na více frontách. Jiný scenárista, David Hayter, například napsal prequelový scénář o Riddickově dětství. Budoucí nejdrsnější plešatec galaxie je v něm odveden do války, vidí celou svou jednotku umírat a stává se kvůli tomu chladnokrevným psancem.

6) Jiný scénář z bujaré série nápadů zase popisuje příhody Riddicka a Jacka (tedy dívčiny Jacka, později v Kronice temna přejmenované na Kyru), kteří unesou vězeňský satelit a přistanou na živé planetě, kde musejí bojovat se zdejšími elementály...

7) Když se z celého tvůrčího procesu nakonec vyloupl konečný námět na Kroniku temna, Vin Diesel se osobně jal přesvědčit jiné dobré herce k účasti na natáčení. Jako fanoušek Judi Dench (Skyfall) jí například poslal hromady květin a osobně jí sdělil, že dokud se k nim nepřipojí, nezačne preprodukce natáčení.

8) Když se natáčení konečně rozjelo, šlo do tuhého. V jeden okamžik bylo dokonce filmové studio tvořící Kroniku temna – paradoxně – třetím největším kanadským odběratelem elektřiny!

9) Všechny ústupky epické story ale přesto umožnily vznik velmi kvalitních spin-offů Kroniky temna. Krom anime kraťasu Dark Fury máme na mysli především videohru Escape from Butcher Bay (2004), která je dodnes velmi solidně hratelnou stealth akcí.

10) Kronika temna přesto neutržila žádné zázračné sumy a třetí film to na dlouho poslalo k ledu. Vin Diesel se nakonec rozhodl si práva vydobýt sám – a souhlasil kvůli nim i s epizodním výskytem ve třetím díle Rychle a zběsile. Teprve pak mu je Universal přepustil.

11) Ani to ale nebyl konec všech problémů. Natáčení Riddicka se dostalo do finančních problémů, na pomoc však opět přispěchal Vin Diesel, který jej částečně zafinancoval, než došly další peníze od banky...

12) To celé za situace, kdy se Diesel na roli osamělého svalovce připravoval čtyřměsíčním pobytem v lesích…

U série Riddick se zkrátka rozdíl mezi titulním antihrdinou a jeho hercem nápadně stírá. Přesvědčte se o tom sami – Riddick: Kronika temna začíná ve čtvrtek ve 22.00 na Prima COOL.

(lol)

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný