11. října 2021 00:04

9 věcí, které nevíte o filmu Riddick: Vin Diesel se kvůli němu vrátil do Rychle a zběsile

Třetí a (zatím) poslední lov na Riddicka je tady!

Ve čtvrtek večer si na COOLu můžete vychutnat akční sci-fi Riddick. Po Černočerné tmě a Kronice temna se nejslavnější odsouzenec galaxie vrací a i tentokrát se ocitne v roli psance – jeho Necromongerové jej totiž sesadí a on opět musí uniknout partě hrdlořezů, která mu jde po krku. Podobně jako i Riddick sám, také jeho třetí biják je přitom unikátním projektem, který se tváří v tvář smrti rozhodl nenatáhnout bačkory. Přečtěte si, jak urputně třetí filmový Riddick vznikal!

09) O třetím filmu v riddickovské sérii se mluvilo již od roku 2006. Finální snímek se odehrává několik let po Kronice temna (druhý díl), přesto má oproti jejímu doslova epickému meziplanetárnímu charakteru podstatně menší ráz. Kronika temna totiž vydělala málo peněz, a tak se vize na pokračování musela notně upravovat.

08) Vin Diesel původně chtěl třetí díl pojmout velkolepěji. Jeho ideou bylo tak trochu obšlehnout Pána prstenů – první Černočerná tma je v této alegorii Hobitem, Kronika temna Společenstvem prstenů a trojka měla být eposem z ranku Dvou věží a Návratu krále. Jak už jsme ale zmínili výše, producenti míní, tržby mění.

07) Režisér David Twohy, který natočil Černočernou tmu (první film s Riddickem) a je příznivcem menších sci-fi, nakonec přišel s nápadem vrátit se ke kořenům – vymyslet komorní a levný horor, který vychází z puče proti Riddickovi a donutí ho opět bojovat o holý život na exoticky nepřátelské planetě. Navzdory žánrové odlišnosti si tak Karl Urban zopakoval svou roli Vaaka, jen aby došlo na logický přesun z druhého dílu do třetího. Twohy sám si film v průběhu let doslova vydupal ze země. Měl k tomu ale vydatnou pomoc v podobě Vina Diesela.

06) Riddick se odehrává pět let po Kronice temna, která se odehrávala pět let po Černočerné tmě. Mezi prvním a třetím filmem nicméně v reálu došlo na třináctiletou pauzu.

05) Herečka Keri Hilson se původně snažila získat roli žoldnéřky Dahl, která připadla Katee Sackhoff (Starbuck z Battlestar Galacticy). David Twohy byl ale konkurzem Hilson tak nadšen, že pro ni do filmu připsal alespoň malou roličku vězeňkyně.

04) Vin Diesel chtěl, aby se film točil v 35mm formátu – na to však neměli filmaři prostředky, a tak museli celý snímek natočit v digitálu. Twohy pak alespoň postprodukčně přidal celému vzhledu šumivý filtr.

03) Nedá se nicméně říct, že si Vin Diesel přespříliš „vymýšlel“ – byl to ostatně právě on, kdo společně s Twohym Riddicka proměnil v realitu. Toho času globální hvězda ze série Rychle a zběsile navíc produkci hned několikrát kriticky zachránila po finanční stránce.

02) Vin Diesel mimochodem souhlasil s cameem v Rychle a zběsile: Tokijská jízda (2006) za to, že dostane k dispozici právě práva na Riddicka. Díky tomu mohl snímek produkovat zcela nezávisle.

01) Vin Diesel nakonec musel zastavit svůj dům a půjčit si peníze z banky sám na sebe, aby měli filmaři prostředky na rozjetí produkce. „Pokud bychom film nedokončili, musel bych žít na ulici,“ řekl později.

Riddick začíná na Prima COOL ve čtvrtek ve 22:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný