16. října 2023 00:02

9 věcí, které nevíte o Rambovi III: Slavného koně zdědil Indiana Jones

Vítejte v Afghánistánu, kde Rambo samozřejmě zjedná pořádek...

V sobotu večer se na COOLu rozpoutá masakr v Rambovi III. Tentokrát se Johnny vypraví do chladných afghánských hor, aby tu pomohl najít plukovníka Trautmana a vybojoval spolu s ním svobodu afghánskému lidu. Nebo tak nějak. Třetí Rambo je sice v rámci série slabším kusem, vůči jehož politické stránce nebyla historie příliš vlídná, o to zajímavější je pozadí jeho vzniku. Původně totiž měl být poněkud odlišný...

09) Sylvester Stallone se nechal slyšet, že původní námět na film mnohem bližší pozdějšímu bijáku Bruce Willise jménem Slzy slunce, jenž pojednává o elitní jednotce, která pomáhá partě uprchlíků stižených genocidou přes hranice. Rozdíl byl samozřejmě hlavně v tom, že by se Rambo pořád odehrával v Afghánistánu.

08) Původně měl film také odlišného režiséra! Russell Mulcahy ale dal po dvou týdnech natáčení výpověď kvůli „kreativním neshodám“ se Stallonem. Nebyly to asi zrovna malé neshody, jelikož spolu s ním odešli i tři kameramani. Pár jeho scén ale i přesto skončilo ve finálním sestřihu – například ta, kdy je Trautman překvapen vrtulníkem anebo když Rambo sedí na střeše kláštera a uvažuje o Trautmanově nabídce.

07) Sovětské speciální síly Spetsnaz ve filmu nosí nemlich stejné uniformy, které speciálové nosili i ve čtyři roky starším Rudém úsvitu. Jedná se o variaci na skutečné sovětské maskování KLMK, které Hollywoodem putovalo od filmu k filmu.

06) Snímek se měl původně natáčet v Izraeli, brzy se však ukázalo, že zde budou mít filmaři tolik úředních restrikcí, že se produkce přesunula do Arizony. Stát na A jako stát na A! Akční komparz pak mimochodem mohli zastat místní nadšenci na přehrávání bitev z americké občanské války.

05) Nejen uniformy byly putovní. Kůň, na kterém Rambo jezdí, je stejný, na kterém o rok později cválal Indiana Jones v Poslední křížové výpravě!

04) Je to asi paradoxní, ale Rambo III byl v době svého vzniku nejdražším natočeným filmem vůbec! Vyšel na 63 milionů dolarů, což (budeme-li ignorovat inflaci) je dnes cena průměrného americké dramatu bez jediné exploze.

03) Pravdou je, že část nákladů spolkly i Stalloneho hvězdné manýry – přeprava soukromým tryskáčem Gulfstream, kterou si Stallone vyloženě na truc vnutil do smlouvy, například vyšla na 12 milionů dolarů. Kdo z vás to má!

02) Snímek se opět dočkal kritiky kvůli svému agresivnímu tónu vůči filmové protistraně, toho času Sovětům v Afghánistánu. Ironií osudu však lze říct, že jeho poselství přišlo s křížkem po funuse. V době preprodukce byla studená válka na svém vrcholu, ale po premiéře už začalo období sbližování Ameriky a Sovětů, a dokonce i dílčí stahování sovětských sil z Afghánistánu. Drsný tón Ramba tak zkrátka přišel v nesprávný čas. Ostatně, částečně i kvůli tomu si Richard Crenna (Trautman) později zahrál v parodii jménem Žhavé výstřely 2, která si značně utahovala z Ramba II a Ramba III.

01) Sylvestera Stalloneho stálo natáčení skoro život, protože se jeho hlava v jednu chvíli jen těsně minula s rotorem vrtulníku na place. Kdyby se oba objekty střetly, Stallone by doslova ztratil hlavu. Zatímco pojišťováci se po krizi na place třikrát pokřižovali, Stallone údajně jen řekl, že by díky rotoru alespoň „ušetřil majlant za holiče“!

Rambo III začíná na Prima COOL v sobotu ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný