9. října 2023 00:05

9 věcí, které nevíte o Rambovi II: Koho v něm málem hrál Dolph Lundgren?

Jak přesně se Rambo dostal k pořádnému prolévání krve?

V sobotu večer vás na COOLu potěší cooltovní akční biják Rambo II. Italský hřebec se tentokrát vydá zpátky do vietnamské džungle, aby osvobodil hrstku stále vězněných amerických zajatců – a tak trochu při tom spravil reputaci skutečnému vietnamskému konfliktu. Snímek, který udělal Ramba Rambem, poněvadž první biják byl od jeho pozdějších eskapád poněkud vzdálen, s sebou přitom nesl celou řadu kuriozit!

09) Producenti původně zvažovali scénář, v němž by měl Rambo po svém boku parťáka. Jeho roli sice dílem zastala krásná místní agentka, původně však mělo jít o „vtipného sidekicka“ a do téhle role byl zvažován John Travolta. Stallone nápad samozřejmě vetoval. Nevtipnější ale je, kdo s ideou původně přišel – byl to totiž mladý a začínající James Cameron!

08) Cameron napsal první verzi zápletky poté, co mu tuhle práci přihrál scenárista David Giler. Cameronův scénář byl vůbec notně odlišný – inspiroval se spíš prvním filmem s Rambem, rozepsal však i charaktery různých zajatců, které měl Rambo postupně sbírat. Stallonemu se však jeho nápady nelíbily a většinu jich vyškrtal. Cameron později řekl, že po úpravách mohl Rambo „do Vietnamu vyrazit zachránit klidně basu piv“, protože finální filmoví zajatci nejsou rozkresleni skoro vůbec.

07) Snímek byl ve své době notně kontroverzní, protože tak trochu retroaktivně (a fiktivně) vyvolával dojem, že „Amerika opožděně vyhrála vietnamskou válku“. Cameron sám řekl, že jeho scénář politické podtóny vůbec neobsahoval a že je do filmu připsal až Stallone. Buď jak buď, těžko popřít, že Rambo II definitivně založil styl osmdesátkového akčního filmu – a že jde zároveň tak trochu o propagandu. V době natáčení bylo nicméně až 2 500 amerických vojáků z dob dekády vzdálené vietnamské války stále registrováno jako „ztraceni v boji“.

06) Aby se Stallone připravil na návrat do role Ramba, podstoupil vyčerpávající osmiměsíční fyzický trénink (makal čtyři hodiny denně). K tomu prodělal i trénink lukostřelby, přežití v džungli, a dokonce i trénink zásahových jednotek SWAT. Což ovšem nevysvětluje, proč ve filmu všichni střílejí od boku…

05) Původně se měl film jmenovat First Blood II, tedy podle názvu prvního Ramba. Stallone se však rozhodl, že chce, aby se filmová série jmenovala – podobně jako Rocky – po hlavní postavě. Anglický název filmu tak doslova zní „Rambo: First Blood Part II“.

04) Byl to Dolph Lundgren, kdo měl dle originální vize hrát ruského plukovníka Podovskyho, nakonec však jeho úlohu převzal Steven Berkoff. Oba muži, tedy Stallone a Lundgren, se však potkali na place jen o něco později během natáčení Rockyho IV.

03) Snímek je věnován kaskadérovi Cliffovi Wengerovi, Jr., jenž během natáčení tragicky zemřel při jedné nešťastně připravené explozi.

02) Navzdory kontroverzi (anebo možná právě kvůli ní) je Rambo II jediným filmem série, který kdy byl nominován na Oscara, a to v kategorii Střih zvuku.

01) V jedné z úvodních scén agent Murdock zmíní, že má Rambo z Vietnamu 59 potvrzených zabití. O to kurióznější je, že Rambo během druhého filmu zabije 74 dalších lidí – během dvou dnů tak vlastně Rambo zabije víc nepřátel než za celou vietnamskou válku!

Rambo II začíná na Prima COOL v sobotu ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný