23. října 2023 00:01

9 věcí, které nevíte o Rambovi 4: Jak moc realistická je scéna s porcováním nepřátelských vojáků?

Sylvester Stallone se vrací do akce v... nejdrsnějším dílu Ramba?

Ve čtvrtek večer se na COOL prostřílí akční drsárna Rambo: Do pekla a zpět. Starý a životem unavený John Rambo tu chytá lelky v Asii, když se opět rozhodne riskovat svůj život pro krvavou věc – toho času záchranu humanitárních pracovníků, kteří byli lapeni během etnických čistek v Barmě. Ale tohle vše už možná víte víc jak dekádu – poznejte proto o čtvrtém Rambovi něco, co jste dosud možná nevěděli...

09) Značka Rambo to po třetím dílu neměla jednoduché. Původní držitel práv, společnost Carolco totiž skončila v bankrotu a práva na Ramba si v roce 1997 koupil Miramax. Ten hned nato začal připravovat čtyřku, ale ejhle – Stallone nejenže najednou nechtěl moc točit akční filmy, ale s koncem studené války najednou nebylo moc námětů, o čem by měly být. Když se tedy dlouho nic nedělo, Carolco prodalo v roce 2005 práva menším firmám Millennium Films a Nu Image. A tady se nakonec čtyřka také upekla...

08) Jedním z důvodů, proč se Sly do dalšího Ramba moc nehrnul, byla i absence příběhů. Jaké měli filmaři nápady? Třeba Rambovu misi do Mexika, kde měl zachraňovat unesenou dívku. Sly ale biják, který nápadně připomíná pátý film, odmítl s tím, že to „je málo ramboidní“. A také proto, že si Ramba v této fázi jeho příběhu představoval jako „ztracenou duši putující po světě“.

07) Čtvrtý příběh neochotného Ramba, který musí pomoct na svobodu partě naivistů, tak byl vlastně jasný delší čas – jen se nevědělo, kde se bude odehrávat. Stallone se totiž chtěl specificky vydat do nějakého existujícího brutálního konfliktu – a po zamítnutí Mexika i válek na Blízkém východě tak logicky mnoho jiných válek než ta v Barmě nezbylo...

06) Především však děj čtyřky inspiroval nečekaný zdroj – Spojené národy! Ty svým upozorňováním na etnické čistky Karenů v Barmě ukázaly směrem, kterým se Sly chtěl vydat. Paradoxně si přitom roli hlavního záporáka zahrál jistý Maung Maung Khin, původně sám karenský povstalec – což je zhruba totéž, jako kdyby si žid v nějakém filmu zahrál Hitlera!

05) Řada recenzentů filmu kritizovala přehnaně brutální scénu, v níž se Rambo zmocní 50 Calu a naporcuje jím celou četu nepřátelských vojáků. Hlavní protiargument zněl… že to celé vypadá groteskně nerealisticky. Pak se však z hlasů řady veteránů (tehdy stále vrcholově populárních) válek v Iráku a Afghánistánu ozvalo, že je tahle scéna z Ramba 4 zcela věrohodná. A pokud něco, tak reálný efekt takovéto ráže na lidské tělo ještě zmírnila...

04) Tentokrát to však celé mělo být vrchovatě přízemní, symbolem čehož je i Rambův primitivní nůž. Zatímco v minulých filmech byly jeho žabikuchy daleko propracovanější, ukutí kudličky ve čtvrtém filmu symbolizuje nový naturel Ramba jako filmu i postavy. Koneckonců Sly zůstal kvůli ukutí kudly vzhůru po celou noc – scéna se totiž musela natočit najednou, aby kudlička příliš nevychladla.

03) David Morrell, autor románu First Blood, který přímo inspiroval první film o Rambovi, byl po premiéře čtyřky dotázán, co si o bijáku myslí. A jeho odpověď nejspíše mnohé překvapila – nejenže byl Morrell totiž „potěšen vážným záměrem“ filmu, ale dokonce řekl, že ze čtyř (tou dobou) natočených Rambo filmů má tento biják nejblíže k atmosféře jeho původní knihy.

02) Zmíněný karenský povstalec Maung Maung Khin před přijetím role záporáka váhal – ne však kvůli důvodům, které vás asi napadají. Sám se nechal slyšet, že má v Barmě stále rodinu, a ta může být podle něj uvězněna, pokud by Khin vládu příliš dráždil bosou nohou. Nakonec však prý právě proto na roli kývl.

01) Čtvrtý Rambo neušel samozřejmě pozornosti skutečné barmské vlády, která film zakázala – a o to větší poptávka po něm byla na tamním černém trhu. Někteří karenští rebelové údajně nakonec přijali filmové hlášky za své vlastní a do boje šli s pokřikem „Live for nothing, or die for something“ („Žij pro nic, nebo zemři pro něco“). Sly prohlásil, že když se o tomhle doslechl, byl na svou práci víc hrdý než kdy předtím.

Rambo: Do pekla a zpět začíná na Prima COOL ve čtvrtek ve 22:00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný