26. září 2022 00:09

9 věcí, které nevíte o Predátorech: Proč se film nejmenuje Predátor 3?

A kam se poděli hrdinové Arnolda Schwarzeneggera a Dannyho Glovera?

Již tuto sobotu večer bude na COOLu Adrien Brody teleportován na mimozemskou planetu, kde mu po krku půjdou Predátoři. Akční biják z roku 2010 přímo navazuje na první dva díly Predátora a zcela ignoruje následné mutace se ságou Vetřelec. O to více se však drží kořenů – což není jediná pozoruhodnost tohoto pozapomenutého dílu série Predátor!

09) Základní zápletka filmu vznikla již v roce 1994, když Robert Rodriguez pracoval na slavném Desperadovi. Nakonec z nápadu na place sesmolil scénář, který poslal studio 20th Century Fox – to jej však poslalo k šípku s tím, že by film byl příliš drahý. Teprve o 15 let později, po nevalných výsledcích druhého Vetřelce vs. Predátora, se studio rozhodlo sfouknout z někdejšího scénáře prach a upravenou verzi Rodriguezova děje postrčilo vstříc realizaci.

08) Zřejmě největší změnou oproti původnímu ději je absence výskytu Dutche s tváří Arnolda Schwarzeneggera nebo Harrigana s tváří Dannyho Glovera. Oba protagonisté předešlých dílů Predátora se měli vyskytnout na ufounské planetě – jejich postavy se však nakonec víceméně spojily do postavy Nolanda s tváří Lawrence Fishburna, který mimochodem hraje veterána letecké kavalerie. Stejně jako v Apokalypse z roku 1979!

07) Produkce si pohrávala i s tím, že by se snímek měl jmenovat Predátor 3. Rodriguez však chtěl ponechat množné číslo ve jméně s odkazem k Vetřelcům jakožto pokračování prvního Vetřelce.

06) Podle režiséra Nimróda Antala byl v původním Rodriguezově scénáři Mexikánec Chichillo popsán jako „chlápek, který vypadá jako Danny Trejo“ alias Machete. Když se o tom Trejo před natáčením dozvěděl, zavolal Rodriguezovi s tím, že i on sám „vypadá jako Danny Trejo“. Poněkud nepřekvapivě tak roli nakonec dostal.

05) Ufounská potvora, která po džungli honí Edwina (Topher Grace), je jenom lehce modifikovaný původní predátoří kostým z roku 1987. Filmaři ho po pár dnech natáčení zavrhli a nechali si vymyslet jiný.

04) Režisér Nimród Antal si do hlavní role specificky vybral Adriena Brodyho s tím, že chtěl jiného protagonistu, než byl v roce 1987 Arnold. „Kdybychom obsadili Vina Diesela nebo někoho, kdo vypadá trochu jako Arnold, lidé by nám to také vyčítali,“ nechal se slyšet. Nakonec tedy musel najít rovnováhu mezi původním svalnatým představitelem a alternativním pojetím. Brody, který v akčních rolích není příliš k vidění, k tomu dle něj byl optimální cestou.

03) Alice Braga se na roli odstřelovačky připravovala tím, že zevrubně prošla armádní manuál a poučky pro skutečné snipery a na place u sebe neustále nosila svou šestikilovou pušku tak, jak by se to očekávalo od skutečného snipera.

02) I když Predátoři po své premiéře získali spíše vlažnější ohlasy – jmenovitě v součtu nadprůměrných, leč dech nevyrážejících 65 % na Rotten Tomatoes, není bez zajímavosti, že jde ve srovnání s letošním Predátorem o vynikající skóre. Nový film, který měl premiéru sotva před pár týdny, má totiž na stejném agregátu jenom 39 %. Kritici tak mohli Predátorům vyčítat leccos, snad s výjimkou dvojky jsou však skutečně nejvěrnějším následovníkem původního filmu s Arniem!

01) Predátoři se v době premiéry proslavili i klamavým trailerem, který graduje scénou zaměření Adriena Brodyho patnácti predátořími lasery. Diváky tak následně v kině poněkud nasupilo, že podobný okamžik ve filmu není, respektive že je v identické scéně zaměřovačů podstatně méně. I to je však odkaz, který nám tenhle biják vložil do historie moderního filmu!

Predátoři začínají Prima COOL v sobotu ve 22:50.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný