3. října 2022 00:07

9 věcí, které nevíte o sci-fi Predátor: Evoluce: Jak mělo vypadat cameo Arnolda Schwarzeneggera?

I čtvrtá predátoří sólovka chtěla dostat na plac Arnolda. Znovu to ale nevyšlo.

V sobotu večer na COOL vtrhne akční sci-fi Predátor: Evoluce. Parta lidských vojáků pod vedením Boyda „Ten běloch z Narcos“ Holbrooka se v ní bude muset utkat nikoliv s jedním, ale hned se dvěma ufounskými predátory. Podstatnější je však jméno na režijní židličce – Shane Black je totiž nejen rejža Iron Mana 3, ale také jeden z borců z původního Predátora.

09) Debaty o tom, jak ideálně natočit pokračování Predátora, se vedou doslova od premiéry dvojky. Měli jsme tu crossover Vetřelce a Predátora, měli jsme tu Predátory (de facto duchovní remake) a nyní přišel Predátor: Evoluce. Ten původně sám také vznikal jako remake, pak ale do projektu naskočil Shane Black a přišel s tím, že chce film natočit jako pokračování Arnoldovy jedničky.

08) Black si v jedničce z roku 1987 střihl prostořekého Hawkinse (ten s brýlemi, co umřel jako první), a to byť se na place původně objevil jen proto, aby pomohl dopilovat scénář.

07) Nutno mu přiznat, že si pro Predátor: Evoluce chtěl hrát s mnoha aspekty doposud neřešené predátorské mytologie – a tak třeba do jedné z rolí obsadil Jakea Buseyho jako syna Petera Keyese, vládního agenta z dvojky, jehož si v Predátorovi 2 zahrál Jakeův otec Gary Busey.

06) Celá řada dalších herců nicméně z projektu bohužel vypadla. Mimo jiné i Edward James Olmos (starý Adama z Battlestar Galacticy), rapper 50 Cent nebo Benicio del Toro (Sicario), který měl původně ztvárnit hlavního hrdinu.

05) Stejně tak lze ve filmu vidět i řadu dalších narážek na dřívější filmy ságy – a nejen v rámci série Predátor. Když vědátorka s tváří Olivie Munn poprvé vstoupí do laboratoře, nelze přehlédnout ocas xenomorfa z prvního setkání Vetřelce a Predátora. Stejně tak se tu později objeví i maska původního Predátora z jedničky.

04) Drsňák Nebraska s tváří Trevanta Rhodese kouří cigarety v úplně každé scéně, kterou ve filmu má. Když ale budete dávat pozor, můžete si všimnout, že kouř nikdy nevdechuje do plic – pouze ho vyfukuje anebo si cigarety zapaluje či je naopak típá.

03) Ačkoliv byl film propagován jako eRková drsárna, jíž ke vzniku značně pomohl úspěch Deadpoola, studio film pro zahraniční distribuci „zjemnilo“. Při dabování tak byly sprosťárny častěji vynechávány a sem tam došlo na odstranění krve. Black přitom paradoxně čekal přesný opak – eRkový rating propagoval hlavně kvůli tomu, že jsou mnohé neamerické horory pro americké vydání podobně „zjemněny“, popřípadě rovnou natočeny znovu.

02) Predátor: Evoluce tak potěší zejména skalní fanoušky série, kteří žijí pro nápadné i nenápadné odkazy. Nechybělo přitom mnoho a ve filmu se mohlo objevit i jedno obrovské pomrknutí k originálu.

01) Ano, jak správně tušíte, Arnold Schwarzenegger zvažoval, že se na chvíli zastaví na place. Když mu ale Shane Black řekl, že by jeho rolička byla velmi malá (jeho Dutch měl na konci přiletět vrtulníkem a naverbovat přeživší hrdiny), Arnie s díky odmítl. Je to mimochodem už potřetí, co se Schwarzenegger skoro objevil v predátořím filmu. Podobně se mohl mihnout i ve dvojce, filmaři mu ale nabídli málo peněz (plus tehdy natáčel svůj jiný opus magnum – Policajta ze školky). Později si chtěl zahrát v prvním střetu Vetřelce a Predátora, zrovna se však stal guvernérem, a tak se nemohl vrátit do filmu. No a nakonec skoro účinkoval v Predátorech, ani k tomu ale nakonec nedošlo.

Predátor: Evoluce začíná na Prima COOL v sobotu ve 22:50.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný