19. prosince 2022 00:06

12 věcí, které nevíte o Predátorovi: Kdo si myslel, že má větší paži než Arnold?

Film o natáčení Predátora by nejspíš vyhrál Oscara...

Lovecká sezona začíná – už v sobotu večer se na COOLu rozjede ikonický Predátor z roku 1987. Kultovní akční flák o tom, kterak je komando Arnolda Schwarzeneggera v jihoamerické džungli přepadeno mimozemským lovcem lebek (a Arnie se s ním nevyhnutelně musí poprat mano a mano), dal život jednomu z nejslavnějších monster posledních tří dekád. Podobně monstrózní však bylo i natáčení, jak lze asi očekávat ze situace, kdy se v džungli sejde tucet nejslavnějších bodybuilderů své generace a dostanou do ruky ty nejvýživnější kvéry na planetě. Co všechno se na place vlastně dělo?

12) Film původně vznikl jako vtip – kdosi se údajně zmínil, že jediným, s kým Rocky Balboa ještě neboxoval, byl E. T. Mimozemšťan. Netrvalo dlouho, než někomu cvaklo, že by to vůbec nemusela být špatná podívaná!

11) Původní námět filmu ostatně počítal s tím, že Arnie bude s Predátorem bojovat sám… po celou stopáž. Schwarzenegger všem přišel s tím, že ani on přece nemůže ufouna přeprat sám – námět byl proto změněn na speciální komando, které postupně ubývá až do závěrečného střetu. Díky tomu film funguje i jako nehynoucí metafora traumat z vietnamského konfliktu.

10) Traduje se, že ve filmu vystupoval Jean-Claude Van Damme v roli Predátora – to je však pravda jen napůl. Van Damme skutečně mohl hrát Predátora (ideou bylo, že bude mimozemský lovec v ještěřím stylu používat karate…), producentům se však původní levný návrh jeho kostýmu moc nepozdával. Monstrum bylo proto redesignováno legendárním Stanem Winstonem do většího hromotluka. Uvnitř masky nakonec pobíhal Kevil Peter Hall, jehož bez masky vidíte jako černošského pilota vrtulníku, který v závěru sleduje z kokpitu autodestrukci.

09) Winstonův kostým byl sice fajn, ale Hall kvůli jeho návrhu neviděl před sebe. V závěrečné scéně tak Hall jednu ránu Arniemu autenticky natáhl.

08) Natáčení rozhodně nebylo žádné peříčko. Štáb i herci v džungli čelili pijavicím, průjmům, hadům, dennímu horku a mrazivým nocím. Zvláště obtížné to s mrazy v tropech měl Arnie – ve scénách, kdy je potřený „bahnem“ (ve skutečnosti šlo o hrnčířskou hlínu!), mu látka snížila tělesnou teplotu o dalších pár stupňů. Arnie se v jednom kuse třásl a snažil se pomoct si šnapsem. Tím se však nezahřál, nýbrž jen opil…

07) Pokud vám přijde, že je Arnie filmu nějak hubenější, nemýlíte se – před natáčením zhubl 11 kg, aby působil jako autentičtěji pružný a nikoliv jen nasvalený člen speciální jednotky (ačkoliv jsou ve filmu nakonec žoldáci).

06) Machistická atmosféra z Predátora neprosakuje omylem. Herci například vstávali už ve 3 ráno, aby si mohli potají zaposilovat – Carl Weathers (černošský agent CIA) to naoko ignoroval, aby působil, že to nepotřebuje. Posiloval však ve skutečnosti potají, když nebyl nikdo okolo.

05) Studio rovněž muselo najmout pro Sonnyho Landhama (indiánský stopař Billy) bodyguarda – ne však aby bodyguard chránil jeho, ale naopak, aby před ním chránil zbytek herců a štábu. Landham měl pověst notorického rváče a násilníka, kterého ke konfliktu popudilo velmi málo. Bez bodyguarda, který se mu snažil domlouvat (případně nejen to), odmítla pojišťovna herce pro natáčení pojistit.

04) Paradoxem přitom je, že snímek obsahuje dva budoucí guvernéry – Schwarzeneggera v Kalifornii a Jesseho Venturu (ten, co „nemá čas krvácet“) v Minnesotě. Sám Landham mohl být třetí guvernér, ve volbách v roce 2003 však nevyhrál. Krom toho se Landham a Ventura v roce 2008 snažili kandidovat i do senátu, ani zde však nepochodili.

03) Carl Weathers si notoricky stěžoval, že jej Schwarzenegger naučil při natáčení kouřit doutníky. Jako bývalý profík amerického fotbalu byl proti kouření militantně naladěn – Arnie však na place permanentně pohuloval a nakonec dal jeden doutník okusit i Weathersovi. Když černošský herec (slavný i jako Apollo Creed z Rockyho) nic neměl proti jejich chuti, Arnie si pojistil jeho závislost tím, že mu daroval celou sadu doutníků.

02) Shane Black alias obrýlený Hawkins se k filmu dostal náhodou – jak možná víte, Black je hlavně scenárista (na triku má hlavně Posledního skauta a Smrtonosnou zbraň), producent filmu Joel Silver však chtěl Blacka na place, aby mu pomohl s úpravami příběhu. A tak si Black střihl i vedlejší roli. V pauzách mezi scénami přitom sepisoval nápady právě na budoucího Posledního skauta.

01) To, jak živo bylo na natáčení, dokládá i story o poměřování paží. Jesse Ventura jednoho dne v kostymérně zjistil, že jsou jeho paže větší než Schwarzeneggerovy – a tak se s rakouským velikánem vsadil o šampus, že vyhraje „přeměřování“. Arnold měl však celou záležitost dohodnutou s kostyméry, kteří Venturovi lhali. A tak se při měření v posilovně samozřejmě ukázalo, že jsou Arnoldovy ruce mnohem větší...

Predátor začíná na Prima COOL v sobotu ve 22:10.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný