14. listopadu 2022 00:06

9 věcí, které nevíte o Pravdivých lžích: Všimli jste si odkazu na Nicka Furyho?

Jediná čistokrevná komedie Jamese Camerona míří na Prima COOL. Jak se Pravdivé lži chystaly a natáčely?

V sobotu večer na COOL zaútočí akční klasika Pravdivé lži. Arnold Schwarzenegger se v ní objeví jako americký superagent, který musí utajenou povahu své práce skloubit s rodinným životem. Jenže jeho manželka Jamie Lee Curtis začíná být unavená tím, co je dle ní fádní manželství... a najde si potenciálního milence! Pravdivé lži jsou dodnes jedinou komedií, kterou kdy natočil James Cameron. A o to je paradoxnější, že šlo o nejdražší film své éry! Jak tenhle oblíbený hit vznikl? Mrkli jsme nejen na to!

09) James Cameron skrze Terminátora a Vetřelce (dvojku) spoludefinoval akční žánr – Pravdivé lži mu ale nabídly způsob, jak se neopakovat. Tedy netočit další drsný akčňák, ale okořenit svůj nový projekt vtipem a elementy parodie. Cameron původně najal na vymýšlení humoru tým scenáristů, nakonec ale všechny vyhodil a většinu vtipů si napsal sám. Po jeho spolupracovnících ve filmu zbyly jen dva vtipy. A jedním z nich je prý Arnieho hláška „You're fired!“ (v češtině „Šťastný let!“) předtím, než odpálí teroristu v Harrieru.

08) Arnieho špionský kolega Tom Arnold nečekal, že roli ve filmu dostane, na casting šel prý jen kvůli tomu, aby potkal Jamese Camerona. Jenže Cameron si ho po meetingu oblíbil a prosadil si ho do filmu vzdor námitkám studia Fox, vyhrožoval dokonce tím, že bez Toma Arnolda z projektu odejde. Foxové tehdy měli problémy hlavně kvůli tehdy notně medializovanému rozchodu Arnolda s Roseanne Barr.

07) Krátká scénka Charltona Hestona jako šéfa špionské organizace Omega Sector vám možná někoho připomene – Heston má totiž pásku přes oko v přímém odkazu na Nicka Furyho z původních marvelovských komiksů. Fury byl samozřejmě před Samuelem L. Jacksonem běloch, Pravdivé lži tedy jsou „tak trochu“ marvelovka o S.H.I.E.L.D.u před tím, než to bylo cool!

06) Schwarzenegger se nechal slyšet, že jeho největším problémem na natáčení nebyly kaskadérské výkony, ale tango. Na svoji taneční scénu prý musel trénovat šest měsíců!

05) Kultovní scéna striptýzu Jamie Lee Curtis byla dílem improvizovaná – perfektně načasovaný pád totiž původně nebyl ve scénáři, to jen Jamie Lee skutečně upadla. Pokračovala však dále a záběr tak skončil ve filmu. Spodní prádlo, které má na sobě, je mimochodem její...

04) Ve scéně s koněm Arnie skoro přišel k nebezpečnému úrazu. Vlivem chaosu na natáčení totiž v jednom okamžiku kamera zasáhla koně do hlavy a Arnie ze zmatené kobyly sletěl dolů. Naštěstí ho zachytil jeho body double, kaskadér Billy D. Lucas. Incident se totiž odehrál ve vyšším patře a potenciálně mohl Arnie padat několik desítek metrů...

03) Příhoda agenta Giba (již zmíněný Tom Arnold) o tom, jak ho exmanželka připravila i o formičky na led, měla kořeny právě v Arnoldově rozvodu s Roseanne Barr, kde prý došlo na totéž.

02) Film stál 100 až 120 milionů dolarů a jeho natáčení trvalo 7 měsíců. Byl to vůbec první film v historii, který měl rozpočet nad 100 milionů dolarů, za což mohla kromě Cameronovy velkoleposti i stará dobrá inflace.

01) Jamie Lee Curtis označila Pravdivé lži za vůbec nejlepší film, jaký kdy natočila!

Pravdivé lži začínají na Prima COOL v sobotu ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný