30. června 2023 15:05

9 věcí, které nevíte o Poslední křížové výpravě: Ve které scéně Indy a jeho otec nemají kalhoty?

Indiana Jones zakončil 80. léta ve velkém stylu v možná nejlepším dobrodružném filmu všech dob. Proč mělo původně jít o poslední díl slavné ságy?

Do třetice všeho dobrého se Indiana Jones vydá na svou legendární výpravu – a tentokrát bude lovit rovnou Svatý grál! Poznejte o této klasice vše, co jste možná nevěděli.

09) Steven Spielberg a George Lucas, kteří s postavou Indyho původně přišli, si na počátku slíbili, že natočí tři filmy – právě tento závazek byl jedním z důvodů, proč se Spielberg rozhodl vrátit za kameru. Tím druhý byla prý snaha odčinil kritiku za předešlý Chrám zkázy...

08) Lucas původně navrhoval, že by se trojka mohla odehrávat ve strašidelné vile. Spielberg ale právě dokončil horor Poltergeist a poslal tak George s takovým nápadem k šípku. Lucas následně přišel s ideou zkopírovat šablonu Dobyvatelů ztracené archy, ale tentokrát se Svatým grálem – a okořeněnou o příběh Indyho otce.

07) Přestože i tentokrát za Harrisona Forda mnohdy zaskakoval jeho dvojník, tedy kaskadér Vic Armstrong, Ford sám si natočil tolik kaskadérských scén, až mu Vic musel vyčinit. Prý by si jinak sám nezapracoval. Armstrong později řekl, že kdyby Ford nebyl tak dobrý herec, byl by z něj dobrý kaskadér.

06) Byl to Harrison Ford, kdo navrhl do role mladého Indyho herce Rivera Phoenixe, s nímž předtím pracoval filmu Pobřeží moskytů (1986). Phoenix následně přiznal řekl, že při své snaze „hrát“ mladého Indyho vůbec nekopíroval manýry postavy Indiana Jonese, ale reálného Harrisona Forda.

05) Kvůli scéně, kde Indy a Elsa vstoupí do podzemí plného krys, museli filmaři skutečně chovat a namnožit na dva tisíce krysáků. Speciální chov byl nutností, protože kdyby krysy někde pochytali na ulici, byly by mnohé z nich nejspíš nakažené infekčními chorobami.

04) Sir Sean Connery a Harrison Ford na sobě při scéně ve vzducholodi neměli kalhoty. Natáčení totiž probíhalo za vysokých teplot ve studiu, a takto to prý pro ně bylo příjemnější. Jak byli oděni členové štábu, bohužel není známo.

03) Nacistické uniformy, které jsou vidět během scény v Berlíně při pálení knih, jsou povětšinou skutečné původní uniformy členů reálné třetí říše – bylo levnější využít uniformy ze skutečné války než jich velký počet vyrobit na míru.

02) Kostymér Anthonyho Powell přiznal, že se při navrhování oděvu Seana Conneryho inspiroval vlastním dědečkem. Scénář vyžadoval, aby na sobě měl Jones senior celou dobu stejný oděv, takže pro Conneryho musel vytvořit mimo jiné speciální brýle, které mu nebudou zakrývat velkou část tváře.

01) Možná víte, že chrám z konce filmu skutečně existuje – nenachází se však v Egyptě, nýbrž v Jordánsku, a nese jméno Petra. Oproti filmovému chrámu ovšem nemá žádný větší interiér. Filmařům natáčení v chrámu Petra povolila samotná jordánská královská rodina, která se pak přišla podívat na natáčení.

Zdroj: IMDb zajímavosti

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný