2. srpna 2021 00:07

9 věcí, které nevíte o Pompejích: Výbuch sopky kdysi zabil až 20 tisíc lidí

Katastrofa v Pompejích, na kterou se nezapomíná, se dočkala filmového zpracování.

Již v sobotu večer začíná na Prima COOL katastrofický biják Pompeje. Kit Harington (Jon Snow!) se v něm představí jako mladý gladiátor, který musí uniknout z města se svou milovanou Emily Browning před tím, než jim zatne tipec mocný římský pohlavár s tváří Kiefera Sutherlanda. Pokud něco víte o historii skutečných Pompejí, asi tušíte, že bude jejich úprk nakonec motivovat i něco docela jiného. A pokud o ní nevíte nic, čtěte náš přehled zajímavostí!

09) Asi nebude spoilerem, když prozradíme, že film popisuje katastrofu z roku 79 našeho letopočtu, kdy stratovulkán Vesuv doznal nečekané erupce a pohřbil Pompeje mračny žhavého prachu.

08) Erupce Vesuvu je jednou z nejznámějších v dějinách – vulkán v součtu vybuchl silou 100 tisíc hirošimských bomb (erupce byla ale pomalejší, nikoliv jednorázová) a pohřbil kolem sebe hned několik osad. V součtu Vesuv zahubil 16 až 20 tisíc lidí. Přesný počet obětí však není dodnes znám.

07) O devatenáct století později se o erupci v dětství dozvěděl režisér Paul W. S. Anderson (filmové Resident Evily) a začal jí být fascinován. Anderson se dle svých slov rozhodl již dávno, že podle událostí natočí film. A chvíli se dokonce zdálo, že v něm bude hrát jeho žena Milla Jovovich.

06) Nakonec však krom Emily Browning a Kiefera Sutherlanda dorazil na plac hlavně Kit Harington s horami svalů. Což není vtip! Kit prodělal intenzivní posilovací trénink, aby ve filmu působil jako skutečný gladiátor. Jak sám říká, stal se posilováním posedlý – nakonec chodil cvičit třikrát denně šest dní v týdnu.

05) Harington si při tom vypěstoval solidní dysmorfii, což je úzkost způsobená přehnanou pozorností ke vzhledu vlastního těla. I jeho vlastní trenér mu řekl, že musí zvolnit a přestat intenzivně cvičit. Co ho k tomu však dohnalo, zůstane navždy tajemstvím...

04) Režisér Paul W. S. Anderson řekl, že mu vadily internetové komentáře lidí, kteří si u traileru mysleli, že jsou Kitovy břišní svaly digitálně vylepšené a nejde o skutečné svaly. Sám pyšně říkal, že jeho tým u Kitových svalů nepoužil make-up ani digitální dokrášlovadla.

03) Haringtonova úvodní scéna bez trička v gladiátorské scéně se točila až poslední dva dny – Anderson chtěl totiž dát Haringtonovi co nejvíc času na to, aby se dostal do požadované formy.

02) Pompeje se v létě 2013 točily skoro celé v kanadském Torontu. Herci byli na place celkem 56 dní.

01) SPOILER na závěr! Ve skutečných Pompejích byly během vykopávek doopravdy objeveny postavy, k nimž si lze domyslet podobný příběh, jako je ten filmový – totiž duo objímajících se milenců (pozdější DNA testy prokázaly, že opravdu nešlo o příbuzné). Taktéž byl v aréně odhalen i velký muž původem nejspíše ze severní Afriky. Archeologové tak měli při sledování Pompejí zřejmě úplně jasno v tom, co se stane dál!

Katastrofické Pompeje začínají na Prima COOL v sobotu ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný