9. října 2023 00:08

9 věcí, které nevíte o sci-fi hororu Pod vodou: Proč v něm Kristen Stewart běhá ve spodním prádle?

Dobrých podmořských hororů je zatraceně málo. Takže díky za Pod vodou!

V sobotu večer na COOL dorazí sci-fi horor Pod vodou. Kristen Stewart se tu představí jako členka stanice na dně Mariánského příkopu, nejhlubšího bodu planety, kolem něhož je… nečekaně živo! Poctivé béčko inspirované Vetřelcem i Lovecraftem přitom mělo velmi pozoruhodný vznik.

09) Původně byl snímek oznámen v únoru 2017, poté však došlo na slavnou akvizici studia 20th Century Fox korporací Disney – a kvůli přehodnocování všech projektů byl projekt nakonec posouván až do premiéry v roce 2020. Takový tříletý odstup je u relativně malého hororového filmu dost nezvyklý. Tím ale trable s bijákem teprve začaly...

08) Herci při natáčení podvodních scén skutečně nosili vzduchotěsné obleky vážící na 63 kilogramů, což je jednak autenticky vysilovalo, a jednak měli problém slyšet pokyny režie. Není divu, že si Kirsten Steward fyzicky složité scény vynahradila všemi dalšími scénami ve spodním prádle.

07) Navzdory béčkové pověsti přitom filmaři použili celou plejádu moderních technologií a inovativních nápadů! To, že na sobě herci měli těžké obleky, například neznamenalo, že byli skutečně ve vodě – podvodní scény se totiž typicky točily na suchu, ale kreativní digitální svícení spolu s pozdějšími digitálními triky umožnilo vytvořit solidní podvodní atmosféru.

06) Všechny kulisy byly rovněž původně sestaveny v digitální verzi, přičemž si s nimi filmaři následně s pomocí VR brýlí mohli dlouze hrát a upravovat je, aby zjistili, co vše je potřeba postavit k získání nejlepšího možného světla na place.

05) Zároveň se film vůbec netají několika zajímavými inspiračními zdroji. Kristen Stewart ve spodním prádle zjevně odkazuje na Vetřelce, stejně jako skutečnost, že prvních několik minut filmu kamera pouze bloudí chodbami stanice – opět stejně jako ve Vetřelci. Celá plejáda narážek by vystačila na vlastní článek.

04) Dalším silným zdrojem inspirace byla lovecraftovská mytologie. Nejenže byla filmová monstra přímo vypůjčena z nejslavnějších děl známého autora, ale v pozadí zápletky je Lovecraftem inspirováno i filmové lore. V podstatě tak jde říct, že je Pod vodou jednou z nemnoha kvalitních lovecraftovských filmových adaptací.

03) Film přitom mohl tuto svou inspiraci původně ukázat divákovi mnohem výrazněji – řada vysvětlujících scén byla z filmu vystřižena a jednou z nich bylo i nespecifikované odhalení v kapitánově skříňce. Kéž bychom se jednou dočkali komplexnějšího pokračování či režisérské verze…

02) Navzdory skromnému rozpočtu 50 až 80 milionů film utržil sotva 40 milionů. Reálné zisky filmařů jsou tedy ještě mnohem nižší. Snímek se sice může vymlouvat na pozdější situaci s covidem, reálně ale šel do kin v lednu 2020, takže v okamžiku zažehnutí pandemie už ve většině kin vůbec nebyl…

01) Pod vodou mělo na své možnosti zkrátka přepálený rozpočet – a přitom si své hlavní trumfy nechalo samo pro sebe. A přitom, dámy a pánové, jde o papírově vůbec poslední film studia 20th Century Fox pod jeho původním jménem, jež se v kinech objevovalo od roku 1935!

Pod vodou začíná na Prima COOL v sobotu ve 22:20.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný