15. července 2016 13:38

9 věcí, které nevíte o Pirátech z Karibiku: Koho měli hrát Jim Carrey a Heath Ledger?

Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly - upoutávka

Vyhřejte si kosti s Johnnym Deppem.

Léto na MAXu se ponese ve znamení pirátů - a to přímo těch z Karibiku! Po příští tři neděle totiž budete od 20.15 moct sledovat trilogii Pirátů z Karibiku, počínaje dneškem s jejím prvním dílem Prokletí Černé perly. Myslíte si, že biják z roku 2003 dobře znáte? Výčet nejzvláštnějších zajímavostí o filmu vás možná přesvědčí o opaku!

1) Obsazení filmu původně mohlo vypadat docela jinak. Ještě před Johnny Deppem byl pro roli Jacka Sparowa vybrán Jim Carrey (!), slavný komik ale nakonec utekl k Božskému Bruceovi. Taktéž Keira Knightley si charakter Elizabeth skoro nechala pláchnout - kdyby se nedostala včas z dopravní zácpy na casting, ve filmu by místo ní vystupovala Jessica Alba. Nakonec roli Willa Turnera skoro získal i Heath Ledger. Producenti zvolili Orlanda Blooma kvůli jeho předešlé roli v Pánovi prstenů.

2) Rovněž přednes se mohl nápadně lišit. Johnny Depp vymyslel celou řadu chytrých detailů a improvizoval, co jen šlo. Ne všechny jeho nápady však byly úplně rozumné – Depp například původně zamýšlel, že Jack Sparrow nebude mít nos (!) a bude mít bizarní fobie z obyčejných věcí jako pepř anebo rýma. Studio mu na to odpovědělo: „Ne.“

3) Johnny Depp považuje staré piráty (vcelku oprávněně) za jakési rockové hvězdy 18. století, velkou část svého hereckého přednesu proto okoukal od Keitha Richardse. Zvláštně předstírat museli i jiní – Keira Knightley se například nechala slyšet, že ji bylo protivné neustálé vycpávání jejího hrudníku, „aby si lidi mysleli, že tam něco mám“.

4) Jakkoliv je filmová zápletka samozřejmě vycucána z prstu, respektive inspirována atrakcí v Disneylandu, město Port Royal skutečně existovalo a mohlo dodnes být významnou metropolí Karibiku - kdyby ho v roce 1692 nezničilo zemětřesení a následná vlna tsunami!

5) Historické kořeny najdeme i jinde. Jméno piráta Barbossy je původně inspirováno skutečným tureckým pirátem Barbarossou, který přepadával lodě ve Středozemním moři – a poté se stal admirálem osmanského námořnictva!

6) V celém filmu je pak ukryta i celá řada popkulturních narážek. V prvním díle například během nočního útoku vykouzlí kouř děl Černé perly tvar uší Mickey Mouse, myšku však můžete vidět i v dílech dalších, viz níže. Krom toho pozorné oko objeví i řadu narážek na jiné starší pirátské filmy a na první záběr Občana Kanea.

7) Snímek lze rovněž tak trochu považovat za utajenou adaptaci adventurní série Monkey Island - krom podobností v ději včetně nemrtvého záporáka (LeChuck vs. Barbossa) totiž scénárista Ted Elliot původně namísto scénáře Pirátů z Karibiku plánoval napsat adaptaci právě této kultovní videohry.

8) V 90. letech rovněž zvažoval natočení filmu sám Steven Spielberg. V hlavních rolích se jako Jack Sparrow v jeho vizi měl objevit Bill Murray (!), Steve Martin či dokonce Robin Williams. Disney si však nechal ujít šanci století a Spielbergovu vizi nepustil do produkce…

9) Může to znít překvapivě, ale film se povětšinou natáčel v suchém doku a nikoliv na samotném moři. Když už tvůrci vyrazili na vodu, strávili natáčením na skutečných lodích jenom šest dní. Rovněž skoro polovina digitálních efektů ve filmu byla vypotřebována na odstranění nejrůznějších novot jako letadel a moderních plachetnic z filmového pásu.

První Piráti z Karibiku vyplouvají již v neděli ve 20.15 na Prima MAX!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný