19. prosince 2022 00:04

9 věcí, které nevíte o Pevnosti Alamo: V čem se válečný epos inspiroval Pánem prstenů?

Poslední bitva o Texas vzplála! Jak se natáčel válečný film Pevnost Alamo?

V pátek večer na COOLu vypukne boj o pevnost Alamo. Billy Bob Thornton tu převezme otěže obrany Texasu před invazí zlých Mexikánců – a jelikož jde o film na motivy skutečné události, možná víte, jak to celé dopadne. Co vám ovšem historické encyklopedie neprozradí, je série pikanterií z natáčení tohoto pozapomenutého eposu!

09) Někteří komparzisté na natáčení Pevnosti Alamo byli skutečnými potomky původních obránců titulní pevnosti. Co to ale ona pevnost vlastně byla?

08) Bitva o Alamo, na kterou došlo v roce 1836, byla klíčovou událostí texaské revoluce. Mexická vojska tu (spoiler alert!) nakonec dobyla pevnost drženou Američany, její pád však inspiroval protiútok, v němž texaské síly Mexičany porazily. Událost se stala zásadní pro formování texaské identity do, inu, až dodnes.

07) Billy Bob Thornton si natáčení vyloženě užíval – a tentokrát nejde o ironii. Naučil se kvůli němu například hrát na housle, protože se to od jeho postavy v několika scénách zkrátka chtělo!

06) Dokonce později Billy Bob Thornton uvedl, že kdyby se mohl vrátit na jakékoliv jiné místo ve svém životě, bylo by to právě natáčení Alama… a natáčení filmu Santa je úchyl… a období, kdy pracoval na Arkansaském dálničním úřadu v roce 1979…

05) Synonymem snímku se staly především davové scény. Natáčelo se nedlouho poté, co se Pán prstenů proslavil svými opulentními bitvami, a Alamo na to evidentně reagovalo. S natáčením mnoha lidí ale může být i mrzení. Jeden z komparzistů Alama si tak například před natáčením do kostýmu schoval sáček chipsů, aby je v nestřežený okamžik snědl. Když byl ale při natáčení „zastřelen“, sáček mu vypadl a pokazil celý záběr. Celou scénu bylo nutné natočit znovu.

04) Celá pevnost byla do té doby největší a nejdražší kulisou postavenou v Severní Americe. Nejspíše i díky této zajímavosti však snímek později kasovně neuspěl…

03) A přitom měl zpočátku tak našlápnuto! Původně měl Pevnost Alamo režírovat Ron Howard a o roli Sama Houstona jednal Russell Crowe, to celé v době nedlouho po Gladiátorovi. Nakonec ale z projektu oba vyskočili, protože studio chtělo snímku dát menší rozpočet. Otěží se posléze chopil režisér John Lee Hancock a hlavním hrdinou se stal Thornton.

02) Natáčení se nicméně stalo populární událostí pro místní televizní stanice. Vzhledem k tomu, že vrtulníky hrozily zkazit záběry, a protože chtěly vynášet mnoho informací z placu obecně, dali filmaři komparzistům instrukce, aby v případě výskytu vrtulníků ukazovali jejich směrem fakáče – prudérní televizní kanály by pak záběry mohly stěží použít.

01) Smrt Davida Crocketta, jak je zachycena v tomto filmu, vychází ze svědectví mexického vojáka Josého Enrique de la Peny, podle nějž byl Crockett popraven po bitvě, nikoliv zabit v jejím průběhu. Tato teorie je však v nelibosti u skutečných historiků, kteří ji mají za fikci – Crockett nebyl zřejmě pro obléhající mexické vojáky příliš odlišný od jiných obránců a zemřel tak nejspíše jako oni. Nikoliv jako „mučedník“ po jejím konci.

Pevnost Alamo začíná na Prima COOL v pátek ve 20.15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný