1. dubna 2024 00:02

9 věcí, které nevíte o Percym Jacksonovi: Natočil ho režisér Harryho Pottera

Připravte se na boží zábavu!

V pátek večer na COOL dorazí fantasy Percy Jackson: Zloděj blesku. Biják zasazený do dnešní doby titulnímu teenagerovi odhalí, že je polobohem. Z půlky mu v krvi koluje lidská krev, z půlky krev jeho otce Poseidóna. Ve světě Percyho Jacksona totiž starořečtí bohové existují a zabydleli se v Americe. Jak to s nimi dopadne, se přesvědčte už sami. Ke zkrácení čekání jsme pro vás nicméně sesumírovali pár zajímavostí o nadcházející „teenagerské“ fantasy.

09) Práva na knižní svět Percyho Jacksona pořídilo studio 20th Century Fox již v roce 2004 – zjevně při tom sehrála roli jak tehdejší popularita filmové ságy Harry Potter, tak i vrcholící sláva filmové trilogie Pán prstenů.

08) Na tom se podepsal i výběr režiséra filmu, tím je totiž Chris Columbus, který natočil i první dva filmové díly Harryho Pottera. Columbus, který formulku „potteroidních filmů“ vyvinul již v 80. letech, kdy se jako scenárista podílel na pre-potteroidním bijáku Pyramida hrůzy, je zkrátka na nakopávání mladých čarodějů skutečný talent!

07) Při přetlumočení knihy do filmu však přesto došlo na řadu úprav, tou nejviditelnější je zřejmě posunutí věku Percyho. Zatímco v knize je mu jen dvanáct, ve filmu je o pět let starší. Rozhodnutí paradoxně vede k větší odlišnosti vůči sérii Harry Potter, jde však více na ruku i teenagerským divákům (a divačkám).

06) Hlavní roli převzal mlaďoch Logan Lerman, více než jeho však nejspíše budete znát jeho sekundanty, například Seana Beana jako Dia, Kevina McKidda jako Poseidóna nebo Rosario Dawson jako Persephone. Vše korunují Uma Thurman jako Medúza a Alexandra Daddario jako Percyho soupeřka s příchutí romance.

05) Knižní předloha od Ricka Riordana má pět hlavních románů a její tón se stává postupně stále temnější, jelikož zápletka pomalu kráčí vstříc válce s Titány. Dále k ní vyšlo pět doplňkových knih a tři komiksy.

04) Většina snímku se natáčela ironicky ve Vancouveru, část scén pak také v Parthenonu v americkém Nashville v Tennessee, kde leží přesná replika původní starořeckého Parthenonu. Krom toho se část scén točila i v New Yorku. Do Řecka tedy film nevkročil ani malíčkem.

03) Byť je snímek inspirován dějem knihy The Lightning Thief z původní románové předlohy, obě díla spolu mají společné jenom velmi obecné obrysy ústřední zápletky, tedy hlavně ukradený blesk a jména postav. Povětšinou jde sice o relativně malé změny, tedy třeba to, že například Medúza je v knize vylíčena jako odpudivá a tady ji hraje Uma Thurman. Zato je však čtenář knihy potká prakticky v každé sekundě filmu.

02) Ačkoliv se snímek snažil zjevně nakopnout vlastní filmovou sérii, jeho výdělky nebyly kdovíjaké, nakonec tak vzniklo jenom jedno pokračování (Percy Jackson: Moře nestvůr z roku 2013). Od té doby se čas od času mluvilo buď o natočení trojky, anebo o restartu celé ságy, jen aby se v prosinci 2023 dorazila nová seriálová adaptace.

01) A malý spoiler na závěr: Jde o jeden z mála filmů, v nichž postava hraná Seanem Beanem... nezemře!

Percy Jackson: Zloděj blesku začíná na Prima COOL v pátek ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný