19. června 2019 08:20

9 věcí, které nevíte o Pátém elementu: Kde je v něm ukrytý Vin Diesel?

Nejlepší film Luca Bessona míří na Prima COOL.

V pátek ve 20.00 si dáme ujetou akční sci-fi Pátý element. Pokud patříte mezi časté diváky COOLu, nejspíš dobře víte, že se v ní na Zemi řítí zlo z vnějšího vesmíru, které mohou porazit jen Bruce Willis a především famózní Milla Jovovich. Hlavními hvězdami filmu však nejsou ani tak lidé, ale spíš podmanivá stylizace a především Bessonova bouřlivá kreativita. Víte však, odkud se vlastně vzala? Sesumírovali jsme pro vás dlouhý a bolestivý porod Pátého elementu!

09) Besson si vymyslel zápletku Pátého elementu, již když byl šestnáctiletý teenager – sesmolil si základní obrys příběhu prostě z nudy. Dalších 18 let pak trvalo, než jeho vize došla naplnění do filmové podoby.

08) Původní story se odehrávala v roce 2300 a byla o loserovi jménem Zaltman Bleros (později se z něj stal Korben Dallas), který vyhrál zájezd na planetu Fhloston Paradise. Až tady měl potkat Leeloo, místní "písečné děvče" staré 2000 let.

07) Besson postupně sepsal scénář o délce 400 stran (!) a začal jej ukazovat producentům. V listopadu 1991 naverboval pro svůj projekt komiksové tvůrce Nicolase Seydouxe a Jean-Claudea Mérièra, kteří byli klíčoví pro vizuální podobu filmu.

06) Mézières sám se podílel na tvorbě komiksu The Circles of Power, který obsahuje taxikáře jménem S'Traks – jeho bourák však není vázán silnicemi, nýbrž umí létat tak, jak to později vidíme v Pátém elementu. Nápad inspiroval Bessona do té míry, že přepsal postavu Blerose na Dallase a změnil jeho pozadí na pracanta, který řídí létající tágo ve futuristickém New Yorku.

05) Poté, co Besson uspěl s Léonem, jej začala brát vážně i velká herecká jména. Do filmu se dostal Bruce Willis na vrcholu své kariéry, novou tváří pak byla mladičká Milla Jovovich. Traduje se, že si Milla původně obarvila vlasy na oranžovo – akurátně podle popisu postavy Leeloo. Barva jí však poškodila vlasy natolik, že musela po zbytek natáčení nosit paruku.

04) Božský jazyk, jímž mluví filmová Leeloo, není jen tak nějaká hatmatilka, vymyslel jej Besson sám a obsahuje na 400 slov. Jovovich neměla problém se jazyk naučit, sama mluví hned několika. Na konci natáčení pak vedli Besson a Milla v jazyce dlouhé dialogy!

03) Zajímavý byl i náhled na natáčení akčních scén. Besson požadoval, aby se všechno natáčelo za plného osvětlení, ideálně ve venkovním světle. Prý už ho unavovaly potemnělé akční scény, kterými byly sci-fi filmy v 90. letech vyloženě přecpané.

02) Vin Diesel si ve filmu střihl jednu z prvních hereckých rolí – a to i když ho neuvidíme. Namluvil totiž postavu Fingera, s níž si Bruce na počátku filmu telefonuje. V českém znění samozřejmě Vinův hlav příliš nevynikne...

01) Úžas, který lze vidět na Bruceově obličeji na počátku operního zpěvu, není vůbec hraný. Bylo to poprvé, co Willis pěvkyni viděl v plném kostýmu a rovněž poprvé, co ji slyšel zpívat.

Pátý element začíná na Prima COOL již v sobotu ve 20.00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný