17. července 2023 00:02

9 věcí, které nevíte o sci-fi Ostrov: Proč v ní Scarlett Johansson není nahá?

Akční sci-fi s Ewanem McGregorem a Scarlett Johansson byla pro Michael Baye velkou změnou.

V pátek večer na COOL dorazí sci-fi akčňák Ostrov. Dost možná nejvážnější film Michaela Baye ukáže futuristický svět, kde jsou klony slavných lidí potají pěstovány na orgány – a to aniž by o tom měl zbytek světa nejmenší tušení. Poté, co dva klony s tváření Ewana McGregora a Scarlet Johansson ovšem utečou, může se to změnit. Tedy pokud přežijí hon, který na ně uspořádá Sean Bean! Připomeňte si pozapomenutou sci-fi jednohubku a její zajímavý vznik.

09) Na úvod si dejme největší kuriozitu ze všech – tenhle film z roku 2005 o klonování lidí se odehrává ve futuristickém, vzdáleném roce 2019. Ostrov je tedy, svým způsobem, dnes už historický biják…

08) Podstatnější je ale skutečnost, že byl Ostrov určitý dějinný posun pro Michaela Baye – bylo to poprvé, co jeho film neprodukoval Jerry Bruckheimer, ale pokoušel se o něco trochu jiného. Neznamená to, že by zcela opustil své zpomalovačky, rotovačky a výbuchy. Jak ukázala budoucí léta, mělo tomu dokonce být naopak! Ale v Ostrovu si přesto pohrával s myšlenkou zkusit inteligentnější sci-fi než doposud (či poté)...

07) Zapomenutým milníkem byl film i pro Scarlett Johansson. Tu dnes mnozí lidé znají hlavně jako Black Widow, ale v roce 2005 šlo stále spíše o “tu holku ze Ztraceno v překladu”, která byla známá spíše jako dramatická herečka. Scarjo se do Ostrova ovšem opřela naplno a dokonce dala všanc i svou kůži – Bayovi před natáčením milostné scény řekla, že si nebude brát “tu stupidní podprsenku” a natočí ji nahá. Bay ovšem musel její herecký zápal krotit s tím, že film cílí na náctiletý rating PG-13.

06) Jak už to u geniálních idejí mnohdy chodí, Bay údajně dostal nápad na železniční kola odpadávající z náklaďáku poté, co za jedním takovým náklaďákem sám jel. Scéna z Ostrova se mu natolik zalíbila, že si ji pak zrecykloval i v Transformers.

05) To ale neznamená, že Bay neměl i chytřejší nápady. Třeba první polovina filmu, kde se klony chovají tak trochu… jednoduše, byla prostě produktem úvahy v tom smyslu, že jde ve skutečnosti o děti. Alespoň mentálně. Herci si tento nápad náležitě užili, i když to mohlo některé diváky slušně zmást.

04) Černobílá reklama, ve které hraje “ne-klonovská” Scarlettina postava jménem Sarah Jordan, není reklamou natočenou přímo pro film – je to doopravdy prostě reklama, ve které vystupuje Scarlett Johansson!

03) I když koncept Ostrova sdílí některé elementy s řadou jiných bijáků (například Loganovým útěkem), režisér bijáku The Clonus Horror z roku 1979 úspěšně žaloval filmaře Ostrova za přílišnou inspiraci jeho filmem. Soud skončil mimosoudním vyrovnání, ve kterém figurovala nespecifikovaná sedmimístná suma…

02) Futuristický svět z roku 2019 samozřejmě vypadá kapku jinak než svět za našimi okny, ale filmaři se inspirovali v ještě vzdálenější vizi. V 85. minutě filmu můžete zahlédnout bourák Lexus, který řídil Tom Cruise v Minority Report zasazeném dokonce do 50. let 21. století.

01) Michael Bay se po dokončení natáčení nechal prorocky slyšet, že Scarlett Johansson má před sebou “úžasnou kariéru”. Její akční role v Ostrovu koneckonců proslavila ScarJo v tom typu rolí, ze kterých ji znáte dnes!

Ostrov začíná na Prima COOL v pátek ve 22.00.

Ostrov začíná na Prima COOL v neděli ve 20.15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný