28. března 2022 00:07

9 věcí, které nevíte o Obchodníkovi se smrtí: Kde v něm najdete české tanky?

Jeden z nejlepších filmů Nicolase Cage se málem vůbec nenatočil.

V sobotu večer na COOL dorazí satirické drama Obchodník se smrtí. Nicolas Cage se tu představí jako legendární obchodník se zbraněmi Jurij Orlov, který sice zásobuje kvéry nej(h)různější režimy, ale vnímá to jen jako “nutné zlo”. Dost možná nejlepší moderní Cageův film, který sebou nese (h)různé politické přesahy, vznikal za zajímavých okolností – poznejte je v našem přehledu.

09) Postava Jujiho Orlova je slitinou několika jiných obchodníků se zbraněmi. Primárně ale film čerpá z reálného příběhu Viktora Buta, bývalého sovětského důstojníka zadrženého v Thajsku v roce 2008 (tedy tři roky po premiéře Obchodníka se smrtí) – a oproti Orlovovi od té doby zadržovanému ve vězení (nejprve v Thajsku, později v USA). But stejně jako Orlov zásoboval různé strany různých konfliktů. Jak fiktivní Orlov, tak i But pak mají dokonce stejně se jmenujícího otce – Anatoly.

08) Vzhledem k tématu byl Obchodník se smrtí velmi kontroverzní. Žádné americké filmové studio nechtělo snímek financovat, filmaři však nakonec získali podporu od mezinárodních investorů.

07) Do role Avy byla původně zamýšlena Monica Belluci, nakonec však musela z projektu odstoupit kvůli jinému natáčení. Její roli získala Bridget Moynahan.

06) Ve scéně s 50 tanky, které Jurij prodává, byly skutečně tanky určené na export – jednalo se o české (!) tanky, které byly k dispozici pro natáčení jen limitovaný čas, než putovaly do Libye. Filmaři museli také varovat orgány NATO, které koncentrace zbraní zprvu znepokojila.

05) Postava plukovníka Olivera Southerna je přímou referencí na (ne)slavného skutečného plukovníka Olivera Northa, který byl vyšetřován (a nakonec omilostněn…) kvůli prodeji zbraní Iránu ve snaze získat finance na podporu bojůvek v Nicaragui.

04) Taktéž postava diktátora Andreho Baptisty je odkazem na skutečného maniakálního diktátora Libérie – Charlese Taylora, pod jehož hlavičkou se děly jedny z nejhorších zvěrstev na africkém kontinentu.

03) Úvodní scéna filmu, v níž sledujeme “život jedné kulky”, skýtá pro pozorného diváka některé zajímavé detaily. Náboj vznikl v ukrajinské Oděse, odkud pochází i Orlovova rodina.

02) Scéna, v níž Jurij změní jméno lodi na moři, souvisí s námořnickou pověrou, že podobný čin přináší velkou smůlu. A skutečně – od tohoto bodu se Jurimu přestává jeho byznys dařit…

01) Filmaři obecně spolupracovali s několika různými producenty zbraní – krom zmíněného českého zbrojíře byly ve filmu využity také skutečné zbraně jako AK-47. Nešlo však nutně o snahu o autenticitu – pořídit totiž tisíce atrap se ukázalo být dražší než si vypůjčit skutečné útočné pušky.

Obchodník se smrtí začíná na Prima COOL v sobotu ve 22.05.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný