13. června 2022 00:08

9 věcí, které nevíte o Neznámém vojákovi: Střet Finů a Němců se Sověty je pevně zakotvený v realitě

Pokračovací válka mezi Finskem a Sovětským svazem se dočkala velmi úspěšného filmového zpracování.

V neděli večer na COOL dorazí válečné drama Neznámý voják. Rozhostí se tu jedna z méně známých kapitol druhé světové války, totiž Pokračovací válka mezi Finskem a Sovětským svazem – drsné období, během něhož filmová jednotka finských vojáků projde peklem, a umně naservíruje pohled na tato jatka dnešnímu divákovi. Poznejte tedy příběh historického filmu, který i dnes čeří kontroverzi.

09) Snímek sám je volně inspirován skutečným vojákem jménem Viljam Pylkäs, který posloužil jako předloha pro fiktivního hrdinu Antero 'Antti' Rokka v románu Neznámý voják od finského spisovatele Väinö Linny. Linna a Pylkäs byli oba veteráni Pokračovací války a sloužili společně.

08) Řada scén Neznámého vojáka tak byla v podstatě natočena přímo podle reálných vzpomínek. Nejslavnější z nich je zřejmě ta, v níž sám Antti odrazí celý ruský útok.

07) Snímek se natáčel ve skutečných místech konfliktu na severu Karelie, ale dále také v Suomenlinně, Kotce, Pahkajarvi, Kannusjarvi, Kuhmo anebo třeba v Helsinkách.

06) Na rozdíl od slavnější Zimní války měli Finové při Pokračovací válce poněkud méně vhodnou dějinnou úlohu – Finsko se totiž proti sovětským silám spojilo s nacistickým Německem, a vzhledem k tomu, jak druhá světová dopadla, je asi nasnadě, proč to zpětně působí jako poněkud ožehavé rozhodnutí.

05) Milovníky historických zbraní a techniky jistě potěší, že byly ve filmu použity historické kousky tanků T-34 (ve verzích 76 a 85), stejně jako finské zbraně L-39 a Suomi m/1931 či sovětské zbraně jako PPSH-41 a Mosin-Nagat.

04) Celé natáčení zabralo 80 dnů a pro bojové scény dorazilo na plac 3 000 komparzistů. Samozřejmostí byla podpora finské armády, která se hodila zejména při natáčení v pevnosti Suomenlinna nebo v divočině Karelie. O komparzisty filmaři každopádně neměli nouzi – původně se jich pro film přihlásilo skoro pětkrát víc.

03) Výsledek se stal nejdražším finským filmem všech dob – při rozpočtu 7 milionů euro (cca. 168 milionů korun) byl zhruba podobně drahý jako třeba tuzemský Tmavomodrý svět.

02) Ačkoliv připomínka finského spojenectví s třetí říší (byť v reakci na předešlou sovětskou agresi) mnohým připomněla méně slavné období války, vojenský historik Lasse Laaksonen zmínil, že to považuje za veskrze prospěšné – film totiž dle něj dovoluje (nejen) Finům dozvědět se více o jejich vlastní historii.

01) Investice i ožehavé téma se vyplatilo – jen za první víkend film vydělal ve finských kinech 3,6 milionů euro a slavil úspěch také v zahraničí. V roce 2017 se jednalo o nejvýdělečnější finský film roku.

Neznámý voják začíná na Prima COOL v neděli ve 22:25.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný