6. února 2023 00:06

9 věcí, které nevíte o sci-fi Náhradníci: Jak se vyřešily nepovedené scény, které Bruce Willis odmítl přetočit?

Robotická sci-fi s Bruce Willisem nevznikala zrovna jednoduše...

V sobotu večer na COOL dorazí sci-fi detektivka Náhradníci. Bruce Willis se tu vybavený průkazem agenta FBI (a bestiálním příčeskem) vydá vyzkoumat případ vraždy, který může změnit svět – ve futuristické budoucnosti, kde po ulicích chodí roboti ovládaní na dálku lenošivými lidmi, totiž někdo umí zabít skrze robota jeho majitele. Jak tahle divoká zápletka přišla k životu?

09) Koho jako prvního napadl šílený koncept s robotickými dvojníky lidí? Překvapivě to nebyli samotní filmaři. Námět pochází z komiksu The Surrogates z let 2005 až 2006, přičemž film z něj po tradičním kolečku začal dělat režisér Jonathan „Terminátor 3“ Mostow.

08) Mezi komiksem a filmem je samozřejmě řada odlišností. Ten největší si necháme na závěr, ale stačí asi říct, že je původní verze daleko kyberpunkovější a temnější, včetně toho, že tu dojde na daleko vyšší míru úmrtí, utrpení a všeobecné deprese.

07) Náhradníci nejsou prvním případem, kdy se před kamerou společně objevili Bruce Willis a Ving Rhames – naposledy jste je mohli vidět v malém filmečku známém jako Pulp Fiction: Historky z podsvětí.

06) Poněkud netradiční cameo si střihla herečka filmů pro dospělé Hanna Hilton. Tato pornohvězda ztvárnila pravděpodobnou-sexbotku pod kreativním jménem Female Robot.

05) Písnička I Will Not Bow od Breaking Benjamin sice nebyla napsána přímo pro film, ale vydavatelství Hollywood Records se rozhodlo ji pro film použít. Song tak zaznívá v závěrečných titulcích – a spojení mu pomohlo stát se jediným hitem kapely v žebříčku Billboard Hot 100, kde dosáhl na 40. místo.

04) Během úvodní znělky můžete mezi střihy zahlédnout také obrázek asijského vědátora po boku robota, který vypadá jako pán – tohle není záběr vzniklý pro film, ale skutečný výzkumník robotiky! Jmenuje se Hiroshi Ishiguro, působí na univerzitě v Osace a v minulosti navštívil i Česko.

03) Traduje se, že Bruce Willis byl na place notoricky nerad. Když se mu nepodařilo pár scén, odmítl je natočit znovu – a dialogy i děj se tak musely otočit kolem jeho přeřeků anebo být znovu namluveny hercem s podobným hlasem.

02) Jde již o třetí film, v němž herec James Cromwell hraje geniálního vynálezce, který se následně zabije. Stejnou story můžete s jeho tváří znát z filmů Já, robot a Likvidátor.

01) Film sám se odehrává v roce 2017 – z našeho dnešního pohledu je tedy již pár let v minulosti. Komiksová předloha tento problém s absurdně rychlým přijetím robotů nemá, je totiž zasazena do roku 2054.

Náhradníci začínají na Prima COOL v sobotu ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný