9. března 2017 19:59

9 věcí, které nevíte o Mr. Beanovi: Je padlý anděl nebo mimozemšťan?

Mr. Bean: Největší filmová katastrofa - upoutávka

Sheldon 90. let se vrací!

Dávno předtím, než si místo v našich chlopních našel Sheldon Cooper, prakticky identickou pozici v nich měl Mr. Bean. Oba jsou podobným, ufounsky vypadajícím mimoněm, v Beanově pojetí snad jen navíc o řád nešťastnější - a to může být mnohem vtipnější. Na počest Sheldyho předchůdce si v sobotu ve 20.00 připomeneme Rowana Atkinsona v bijáku Mr. Bean: Největší filmová katastrofa. A k tomu se pro mladší diváctvo hodí vypíchnout to nej o Beanově fenoménu!

09) Koncept Mr. Beana je postaven na charakteru, který vymyslel Rowan Atkinson během svých vysokoškolských studií na Oxfordu – podtrhujíc, že kreativita univerzitního prostředí vás může katapultovat vstříc úspěšnému životu (pokud univerzitu přežijete).

08) Původně se Mr. Bean měl jmenovat Mr. White. Nikomu to nepřišlo tolik zajímavé, tak začali tvůrci navrhovat jména různých druhů zeleniny – až se po Mr. Karotce a podobných se nakonec shodli jenom na Mr. Bean, čili Panu Fazole.

07) Tvůrci v seriálu přitom ve filmech paradoxně potvrdili, že je „Mr.“ skutečně křesní jméno pana Beana, nebo tedy spíše Pana Beana. Někde ve vzduchu po tomto zjištění visí prequel, jenž by ukázal, jak vypadali Beanovi žertovní rodičové…

06) Příbytek Mr. Beana se v průběhu seriálu neustále měnil díl od dílu. V díle The Trouble with Mr. Bean je jeho postel například v obýváku, dva roky na to v Do-It-Yourself Mr. Bean zase Bean spí v separátní místnosti. Je poměrně škoda, že tvůrci nikdy nevysvětlili důvody těchto škatulat…

05) Mr. Bean se stal globálním popkulturním hitem především díky tomu, že humor spoléhá na mechanismy němého filmu, a je tak snadno komunikovatelný pro lidi různých jazyků. Například Homer Simpson v jednom z dílů nazve tehdejšího britského ministerského předsedu Tonyho Blaira Mr. Beanem. Podobně byl svými kritiky španělský premiér Zapatero mnohdy zesměšňován jako Mr. Bean, čemuž napomohla i jistá podobnost s Atkinsonovým hrdinou. Ve východní Asii je mimochodem „Rowan“ relativně oblíbeným dětským jménem – to celé vlivem obliby Mr. Beana a na počest jeho představitele.

04) Bořiči mýtů realizovali pokus, při němž se pokusili zjistit, jestli Bean skutečně mohl vymalovat místnost s pomocí výbušniny umístěné v kanystru s barvou. Poněkud nepřekvapivě při tom zjistili, že vlivem nestejné hustoty rozprostřené barvy: nikoliv!

03) Ústřední titulková scéna, v níž je Bean ve sloupu světla shozen z nebe, dává dvě možné interpretace – podle jedné je Bean padlým andělem, podle druhé je mimozemšťanem. V seriálu samotném samozřejmě nebyla nikdy potvrzena jedna ani druhá verze, animované pokračování Mr. Beana však jasně říká, že je Bean skutečně mimozemšťan…

02) Největší filmová katastrofa byla prvním film vůbec, který utržil 100 milionů dolarů ještě před premiérou ve Spojených státech. Amerika je přitom obvykle tahounem tržeb.

01) Pokud vás vždy zajímalo, co se to vlastně hraje v úvodní a závěrečné znělce Mr. Beana, jedná se o latinskou chorální píseň jménem "Ecce homo" ("To je člověk") obohacenou o latinská slova "Ecce homo qui est faba. Vale homo qui est faba", neboli "Pohleďte na člověka, který je ‚Bean‘/‘fazole‘. Sbohem člověku, který je ‚Bean‘/‘fazole‘“.

Mr. Bean: Největší filmová katastrofa započne v sobotu ve 20.00 na Prima COOL.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný