15. května 2023 00:03

9 věcí, které nevíte o sci-fi Monstrum: Utržená hlava Sochy svobody je v něm zvětšená

Mysteriózní Cloverfield odhaluje svá tajemství.

Parta přátel z New Yorku, kteří působí, jako by si chtěli zahrát v Přátelích, prožije ve sci-fi Monstrum (sobota večer na Prima COOL!) nečekaný útok godzilloidní potvory na New York. Co následuje, je dost možná nejlepší found-footage horor od příchodu Záhady Blair Witch. Možná vás tedy bude zajímat, jak tenhle film vznikl a čím byl významný.

09) Producent J. J. Abrams přišel s konceptem Monstra na návštěvě v Japonsku, kde si uvědomil, že “Amerika nemá žádné podobné monstrum v duchu Godzilly”. Američané sice mají King Konga, ale toho Abrams shledal jako “příliš roztomilého” (ostatně stejně jako Godzillu samotnou), zatímco on chtěl potvoru, která by byla hrozivá jako týden před výplatou.

08) Lizzy Caplan, která si střihla roli sympatické slečny, jež po kousnutí parazity později vybuchne, si původně myslela, že bude Monstrum (v originále “Cloverfield”) romantický film. Herci totiž (kvůli tajení zápletky) nedostali scénář předem, takže se o pravém žánru dozvěděli až při čtení na druhém castingu.

07) První trailer Monstra běžel před premiérou prvních Transformers v roce 2007 a zaznamenal obrovský úspěch. Lidé v něm viděli jen krátkou scénu z párty, již přeruší obrovský výbuch a nedaleký dopad hlavy Sochy svobody. Výsledkem tak byla celá řada teorií fanoušků na téma “o čem film vlastně bude” a jak se vlastně bude jmenovat – trailer totiž neodhalil ani název!

06) Bylo to ostatně v době, kdy Abrams získával největší ovace za první dvě řady Ztracených. Neodpustil si tak svou klasickou zmínku jednoho díla v jiném – v úvodu Monstra je totiž vidět logo Iniciativy DHARMA ze Ztracených, a to ačkoliv spolu obě díla přímo nesouvisejí.

05) Stopáž celého filmu bez titulků činí zhruba 80 minut, to je také typická délka miniDVD disku, na které by postavy děj nejspíš nahrávaly.

04) Navzdory Abramsově dojmu z toho, že je Godzilla dnes spíš “roztomilá”, platí, že má Monstrum k původnímu étosu japonské Godzilly (= nezastavitelné monstrum jako metafora přírodních zákonů a/nebo jaderných zbraní) mnohem blíž než obě americké filmové verze Godzilly.

03) Uthnutá hlavy Sochy svobody byla, jak již padlo, klíčová pro marketing filmu. Abrams se rozhodl, že scénu využije čistě na základě toho, že jde o “velmi provokativní záběr”, který zkrátka evokuje v lidské představivosti celou řadu obrázků. Hlava Sochy svobody byla ve filmu paradoxně zvětšená oproti originálu, a to zhruba o polovinu!

02) Film šel málem do produkce s jiným názvem, původní Monstrum (tedy Cloverfield) totiž mělo více konkurentů v rámci návrhů. Až do finální fáze se tak zdálo, že film může jít ven pod názvem “Greyshot”, který se odvíjí od názvu mostu, pod kterým se obě postavy na konci schovávají.

01) Velmi volná nátura a hromada nezodpovězených otázek Monstra šly historicky dost naproti potenciálním pokračováním. Volně tak na atmosféru (spíše než na příběh) Monstra navazuje Ulice Cloverfield 10 z roku 2016, stejně jako The Cloverfield Paradox z roku 2018. Na to, že Monstrum samo končí spíš depresivně, ač otevřeně, to vůbec není špatný výsledek!

Monstrum začíná na Prima COOL v sobotu ve 22.05.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný