1. dubna 2024 00:06

9 věcí, které nevíte o Mission: Impossible 6: Na seskok z letadla měl štáb každý den jen 3 minuty

Jak Tom Cruise a Superman zachraňovali svět...

V neděli večer se na COOLu rozjede velkolepá akční jízda Mission: Impossible - Fallout. Ethan Hunt se v šesté „nesplnitelné“ misi bude muset spojit se superagentem Henry Cavillem (Zaklínač, Muž z oceli), aby napravil smrtící chybu, kvůli níž světové metropole čelí hrozbě atomového výbuchu. Spíše než o klasický špiónský příběh jde ale i tentokrát o přehlídku šílených kaskadérských šíleností Toma Cruise a jeho party vtipálků/drsňáků, s čímž souvisejí i nejlepší zákulisní detaily.

09) Vzhledem k obřímu úspěchu čtyřky a pětky Mission: Impossible, které zrajou jako víno (nějaké hodně vydělávající víno...), byl vznik šestky prakticky zaručen. Opět se měl vrátit tahoun ságy Tom Cruise stejně jako režisér Christopher McQuarrie, který natočil právě pětku.

08) Oba pánové už mimochodem pracují na osmičce, s níž se počítá na květen 2025. Vzhledem ke koronasituaci bylo dost divoké natáčení sedmičky, Tom Cruise ale ve finále najal velkou výletní loď, na které se zabydlela celá posádka, aby mohla hezky separovaně celý film dokončit.

07) Natáčení šestky Mission: Impossible začalo v roce 2016 a do značné míry se samozřejmě motalo kolem zcela nových kaskadérských triků. Poté, co Tom Cruise v minulých dílech visel z největšího mrakodrapu světa i trupu letadla, si tentokrát vyzkoušel tzv. HALO skok čili skok na padáku z letounu ve vysoké výšce.

06) Tom Cruise se na HALO připravoval po celý jeden rok, během něhož probíhaly i plány na natáčení seskoku – kousek nakonec zahrnoval skok z letounu ve výšce 7 km v rychlosti 265 až 320 km/h. Kvůli potřebám scénáře měl štáb na natočení scény každý den jen limitované okno 3 minut (!) těsně po západu slunce.

05) Jelikož se scéna odehrává nad Francií, která má notoricky přísné předpisy pro podobné filmové kousky, museli filmaři nakonec točit nad Spojenými arabskými emiráty. Cruise v rámci tréninku podstoupil mnoho seskoků, ale nebyl sám – spolu s ním skákal i Henry Cavill stejně jako kameraman (!) Craig O’Brien.

04) O něco příjemnější (byť nakonec o nic méně náročnou) byla scéna bitky na toaletách – její natáčení mělo trvat 4 dny, ale nakonec se kvůli komplikacím a složitosti scény protáhlo na celé 4 týdny.

03) Skákání mimochodem není to jediné, v čem Tom Cruise ve filmu exceloval – mimo jiné také právě on byl za volantem BMW M5, které ve filmu udělá otočku čelem vzad v ulicích Paříže. Nakonec se mu podařila tak mocně, že před ním smekli i celoživotní kaskadéři!

02) Tak dlouho se ale točí podobné scény, až se něco podělá – v srpnu 2017 tak Cruise podstoupil frakturu nohy ve scéně přeskoku z jedné budovy na druhou. Cruise se sice zranění snažil „rozchodit“, ale se zlomenou nohou mu to šlo poněkud bídně. Natáčení se vlivem rekonvalescence muselo odložit o 7 týdnů, záběr však skončil ve filmu. A to se počítá!

01) Šestka Mission: Impossible má nakonec dost oslnivé výsledky – vyžádala si celkem 3 000 různých scén, 13 vrtulníků, 5 odkladů, ale také 6 těhotenství, 4 týdny natáčení ve vzduchu či přesun po 3 kontinentech.

Mission: Impossible – Fallout začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný