25. března 2024 00:02

9 věcí, které nevíte o Mission: Impossible 5: Tom Cruise se naučil zadržet dech na šest minut

Ethan Hunt v jeho nejelegantnějším filmovém dobrodružství!

Ethan Hunt si v neděli večer vyšlápne na Národ grázlů, jenž se mu postaví do cesty v pětce Mission: Impossible – a i z tohoto důvodu to paradoxně bude návrat ke kořenům celé ságy. Přečtěte si, co jste o výborném pátém díle nejspíš nevěděli.

09) Pětka Mission: Impossible se začala chystat mnohem později, než se čekalo – kravaťáci z Paramountu ji oznámili až dva roky po premiéře čtyřky v létě 2013. Jako rejža byl přitom vybrán Christopher McQuarrie, který měl na kontě hlavně Jacka Reachera a před režijní dráhou pracoval jako scenárista u spousty známých filmů včetně předešlé Mission: Impossible či Cruiseovy Valkýry.

08) Jde o první díl ságy, jenž víceméně navazuje na finále předešlého bijáku. Ghost Protocol z roku 2011 totiž přímo končil přípravami na misi, která povede k tajemnému Syndikátu.

07) Film si vysloužil pochvalu za jednu nečekanou věc – realističnost! Kde ji hledat ve filmu, kde Tom Cruise jezdí na motorkách jako o život? Ve scéně, kde si Ilsa během akční scény dá pauzu na to, aby si sundala podpatky. Po neslavné podpatkové scéně v Jurském světě z roku 2015 zkrátka působí i Mission: Impossible realisticky!

06) Budeme se opakovat, ale: Tom Cruise si znovu střihl celou řadu kaskadérských kousků na vlastní pěst. Neslavnější scénou je jeho let na vnější části letadla, jemuž jsme se věnovali v separátním článku. Prozradíme tedy jen to, že musel jeho start absolvovat hned několikrát po sobě!

05) Ale nejen Tom Cruise, nýbrž i Simon Pegg se tentokrát činil! Pegg si všechny scény s autem odřídil sám, i když ve filmech je zvykem, že je odřídí kaskadéři. Když se Pegg původně ptal šéfa kaskadérů, proč za Cruise za volantem/řídítky nezaskočí žádný další profesionál, dostalo se mu odpovědi, že je Cruise i mezi těmi na place nejlepším řidičem.

04) A tím bizarní kousky nekončí! Cruise se rovněž musel naučit zadržet dech na tři minuty, aby podvodní scénu bylo možné přesvědčivě natočit na jediný záběr. Cruise to nicméně vzal až moc poctivě a naučil se zadržet dech na šest minut!

03) Pátý díl Mission: Impossible je plný poct seriálové předloze. Tou první je již zadání mise na vinylové desce – úplně stejně dostávali zadání i hrdinové původního seriálu z roku 1966.

02) Jde také o první film, kde je tým jakž takž stabilní. Poprvé se totiž jako členové Ethanova týmu objevují postavy, které si střihly stejnou roli v týmu už ve čtyřce.

01) Konečně i onen titulní Národ grázlů, totiž Syndikát, je původní zločineckou organizací, s níž se prali i hrdinové původního seroše. Tahle Mission: Impossible je tak konečně filmem, který našel své já v nové i staré podobě značky!

Mission: Impossible – Národ grázlů začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný