18. března 2024 00:01

9 věcí, které nevíte o Mission: Impossible 4: Která scéna se točila v Praze?

Mission: Impossible - Ghost Protocol

Jak vznikal čtvrtý díl špiónské série s Ethanem Huntem?

V neděli večer se na COOLu rozjede špiónský akčňák Mission: Impossible – Ghost Protocol. Ethan Hunt se (ano, i tentokrát!) vrhne na další nemožnou misi, poprvé mu však při tom bude sekundovat tým, který přežije i do dalších dílů. Jak vlastně tenhle snímek vznikl? Vzpomněli jsme nejen na to!

09) Ačkoliv Mission: Impossible 3 nevydělala tolik chechtáků jako její předchůdci, její recenze byly mnohem lepší. Kravaťáci z Paramountu se proto opět rozhodli natočit pokračování v podobném duchu. Jak asi víte, čtyřka je však mnohem burlesknější! To je dáno další změnou na režijním postu – J. J. Abrams se totiž kvůli svým dalším projektům (Star Trek, Star Wars...) rozhodl zůstat jen u produkování.

08) V roce 2010 byl oznámen režisér nový, Brad Bird proslavený Úžasňákovými a Ratatouille! Jeho otisk byl už vydatný na ději, Abrams měl totiž jen strohou kostru zápletky, kterou až Bird vyšperkoval řadou dalších fines. Především svými ujetými nápady na akční scény, které si odnesl ze světa animáků.

07) To znamenalo řadu dalších změn. Například scéna po Ethanově útěku z vězení byla původně lemována nejistotou zbytku týmu, který o situaci nevěděl. Scéna byla později přetočena tak, aby zbytek postav reagoval podstatně pružněji. Podstatná část filmu tedy na vysokonákladovou produkci vznikala překvapivě „na koleni“.

06) Jeremy Renner dostal nabídku hrát v Abramsově produkci už postavu Jacksona Lamba ve filmu Super 8 (2011), již nakonec získal Kyle Chandler. Když to nevyšlo, byla mu nabídnuta i role Brandta ve čtvrté Mission: Impossible – přijal ji, aniž by četl scénář nebo věděl něco o své postavě. Sám řekl, že práce po boku Cruise pro něj byla splněným snem. Od mala byl totiž Cruise jeho hereckým vzorem.

05) V rámci dotáček se rozšířila scéna s Benjim a strážným v Kremlu. Strážný původně přistoupí k projektoru v hale mnohem blíže, Cruise totiž chtěl do scény dodat ještě víc napětí. Brad Bird však dotočený materiál nakonec nepoužil, prý byl až příliš sebeparodický a strážný by si projektoru musel dávno všimnout.

04) Také se čtyřkou souvisí několik drsných kaskadérských scén, tou nejslavnější je šplhání po mrakodrapu Burdž Chalífa, kde Tom Cruise visí za svou ťapku za sklo věžáku. Cruise měl samozřejmě jištění, pomocná lana byla později digitálně umazána. Skutečně se však kymácel ve výšce 518 metrů (z celkové výšky mrakodrapu 829 metrů) zcela sám!

03) Brad Bird si Cruiseův výkon na mrakodrapu velmi pochvaloval, prý mu skutečnost, že Cruise scénu odehrál sám, hodně ulehčila vymýšlení kamerových úhlů. Kdyby jej zastal kaskadér, kamera by mnohem víc zabírala Ethanova záda a častěji na něj koukala z větší vzdálenosti. Takhle si ale diváci mohli užít přímo pohled na Cruiseův obličej!

02) Oproti trojce se snímek opět stal masivním hitem, celosvětově utržil 693 milionů dolarů, což z něj udělalo (do té doby) nevýdělečnější film celé ságy Mission: Impossible. Navíc překonal i Cruiseův předešlý rekord v tržbách, jenž držela Válka světů.

01) První Mission: Impossible se slavně natáčela v Praze a čtyřka sem zavítala také. Vidět je to primárně na scénách s Joshem Hollowayem, který si tu (poněkud krátce) zahrál agenta Trevora Hanawaye. Ano, celá jeho sekvence vznikla na pražském Hlavním nádraží!

Mission: Impossible – Ghost Protocol začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný