4. března 2024 00:06

9 věcí, které nevíte o Mission: Impossible 2: Šlo o největší hit roku 2000, nechytal se ani Gladiátor

Ethan Hunt vyráží do akce znovu a jinak!

V neděli večer na COOLu začíná akční drsňárna Mission: Impossible 2. Ethan Hunt se tentokrát bude muset vypořádat s teroristou, který disponuje smrtícím virem – a díky režii Johna Woo to bude až nečekaně živelný pohled. Oproti prvnímu dílu série se dvojka vůbec nápadně odlišovala, změnil se totiž nejen režisér, ale i žánr a celkové vyznění. Proč a jak se tak stalo?

09) Už kvůli seriálovému pojetí značky byl vznik Mission: Impossible 2 prakticky jistý. Zrovna tak bylo – vzhledem k likvidaci většiny týmu v jedničce a prominenci Toma Cruise – jisté i to, že bude dvojka vypadat docela jinak. Při hledání toho, jak má vypadat, producenti sáhli po nečekaném jméně hongkongského režiséra Johna Woo, jenž se specializoval na hyperakční drsárny osamělých vlků. To však změnilo žánr série oproti jedničce docela zásadním způsobem.

08) Podle scenáristy Roberta Towneho například Woo věděl už dopředu o několika akčních scénách, které chtěl točit, aniž by však bylo jasné, jakou zápletku film vlastně bude mít. Towne tak na zadání režiséra v zásadě až vymýšlel příběh, který by Wooovy vysněné akční scény jakž takž spojil dohromady.

07) Byla to paradoxně tehdejší žena Toma Cruise, jistá Nicole Kidman, která svému manželovi našla nový milostný objekt zájmu s tváří Thandie Newton. Thandie a Nicole si totiž společně zahrály ve Flirtování z roku 1991. Také Thandie, kterou dnes nejspíše znáte z Westworldu, byla přitom obsazena ještě předtím, než vznikl scénář. Nevěděla tak, co vlastně bude hrát. Obětovala však kvůli tomu leccos, původně se totiž měla objevit v Charlieho andílcích z roku 2000.

06) Wooovy hongkongské kořeny, kde se nešetřilo drsnými scénami, vyčarovaly Mission: Impossible 2 docela nečekaný dospělácký eRkový rating. Teprve po několikátém přestříhávání a umazání největších krváků dostal snímek mladistvý rating PG-13.

05) Slavná scéna, při níž Ethan šplhá na skálu bez jištění, se točila v Dead Horse Point v Utahu. Tom Cruise při ní v reálu jištění měl – sice nevelké, ale visel alespoň na několika kabelech. Ty pak byly odstraněny digitálně. V nejšílenějších scénách tehdy za Cruise ještě zaskočili kaskadéři, kousek dokonce vyděsil i režiséra Woo, podle jeho slov „na něm ale Tom trval“.

04) Scénu šplhání si nakonec Cruise prosadil i vůči odporu studiových hlavounů, kteří se báli, aby se při ní nikdo nezabil. Cruise tvrdil, že není lepšího okamžiku, jak postavu Ethana Hunta představit. Nakonec si slavný úvod vybojoval, paradoxně ho ale stál vykloubené rameno.

03) Původní sestřih filmu zabíral dechberoucí tři a půl hodiny. Kravaťáci z Paramountu se nad ním jen pousmáli a nakázali, že je třeba stopáž zkrouhnout na hodiny dvě. I to vysvětluje, proč má Mission: Impossible 2 tolik... dějových děr?

02) Přesto to tolik nevadilo – snímek překonal Gladiátora a stal se největším hitem roku 2000!

01) Tom Cruise lhal pojišťovacím agentům o tom, kolik kaskadérských kousků reálně provede sám. Nakonec zvládl asi 95 % věcí, k nimž by hlavní hvězdu velkého filmu nikdy nikdo nepustil, čímž započala jeho specializace na náročné/šílené scény točené na vlastní pěst.

Mission: Impossible 2 začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný