25. září 2023 00:05

9 věcí, které nevíte o Michaelu Bayovi, režisérovi Transformers, Skály a Mizerů

Michael Bay je nejslavnější režisér popcornového věku.

V neděli večer vás na COOLu oslní akční sci-fi Transformers. Shia „Sam“ LaBeouf si v ní bude hledat nový bourák, potká přitom Megan „Mikaelu“ Fox a americká armáda si za jejich přítomnosti dá přes ústa s mimozemskými roboty – samozřejmě ve zpomalených záběrech a při západu slunce. Takhle umí točit jen Michael Bay, megalomanský filmový básník pro 21. století. Nemusí se vám to líbit, ale nelze popřít, že jeho vliv je nemalý – však na sobě také Bay pracoval již od útlého věku!

09) Michael Benjamin Bay se narodil 17. února 1965 v Los Angeles. Ačkoliv je z poměrně prominentní rodiny (jeho teta je vdova po Leonardu „Spockovi“ Nimoyovi), dětství neměl zrovna snadné. Vychovávali ho adoptivní rodiče Harriet a Jim, kteří mu paradoxně nadělili židovskou výchovu.

08) Už odmala si Bay hrál s kamerou a zajímaly ho exploze. Traduje se, že v dětství přimontoval na hračku vláčku rachejtle a natočil detonaci svou 8 mm kamerou. Tenhle kluk měl „svoji“ filmařinu prostě v krvi!

07) Už v patnácti letech se Bay dostal na stáž jako pomocník při natáčení Dobyvatelů ztracené archy, tedy prvního filmu o Indiana Jonesovi. Pomáhal tehdy řešit storyboardy, čili náčrty filmového děje. Právě u toho se rozhodl, že chce být plnokrevným filmařem.

06) Bay začal svou vlastní dráhu filmaře nejprve v reklamě. Už v mládí natočil řadu velmi dobře hodnocených spotů včetně prestižní reklamy na Coca Colu, Got Milk nebo Červený kříž. Jeho poslední reklama vyhrála „reklamní Oscary“ jménem Clio Award. Po třech letech této zářné dráhy se jal natočit první celovečerák – Mizery, kteří s rozpočtem 19 milionů dolarů utržili 141 milionů!

05) Bay má v rámci Hollywoodu unikátní postavení v tom, že jeho filmy nebyly zase tolik úspěšné doma v USA, ale vydělaly obří balík v zahraničí. Lze tak vlastně říct, že je jedním z prvních moderních globálních filmařů!

04) Ačkoliv je Bay slavný díky sérii Transformers, Armageddonu, Mizerům a dalším akčním opusům, málem natočil i mnoho jiných filmů. Nabídnuta mu byla mimo jiné režie Van Helsinga, Muže v ohni, Terminátora 3 nebo hannibalovského Červeného draka.

03) Traduje se, že natáčení je pod Bayem velmi přísné a pro vnějšího pozorovatele prý i značně chaotické. Právě Megan Fox označila Baye za „Hitlera“, což bylo hlavním důvodem jejího vyhození ze série.

02) Bay má ze svých filmů nejradši Skálu z roku 1996, také se nechal slyšet, že je Sean Connery nejlepším hercem, se kterým kdy spolupracoval.

01) V roce 1998 se Bay stal nejmladším režisérem, jehož filmy dohromady vydělaly miliardu dolarů. Přes magickou hranici ho dotlačil Armageddon.

Transformers začínají na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný