10. dubna 2023 00:02

9 věcí, které nevíte o Matrixu: Role Nea byla nabídnuta i Sandře Bullock

O Matrixu toho možná bylo napsáno víc než o kterémkoliv jiném filmu. I tak je ale možné, že o něm leccos nevíte...

Ve čtvrtek večer bude COOL patřit totální sci-fi legendě jménem Matrix. Keanu Reeves se v ní probudí z iluze moderního světa do postapokalyptické noční můry ovládané roboty – a i po víc jak dvou dekádách to bude stejný nářez jako kdysi! Matrix ovlivnil celou jednu generaci diváků a filmařů, a o to zajímavější je, že mohl původně vypadat úplně jinak...

09) Sourozenci Wachowští šli původně za studiem Warner Bros. se zcela jiným scénářem. Řeč je o filmu Nájemní vrazi, v němž se Sly a Banderas rvou o Julianne Moore. Warnerům se děj Nájemných vrahů líbil a koupili spolu s ním práva i na dva další scénáře – Past a Matrix. U Pasti si Wachovští vyzkoušeli jako první režii a poté, co film uspěl u kritiků, si odvážně řekli o režii opulentní sci-fi Matrix.

08) Prapůvodně byla role Nea nabízena jiné filmové hvězdě – Willu Smithovi! Ten však film odmítl s tím, že nepochopil jeho zápletku, a namísto toho sáhl po... westernové komedii Wild Wild West. Smith později řekl, že toho příliš nelituje, protože se tehdy nepovažoval za dostatečně dobrého herce na to, aby roli Nea utáhl.

07) Podobně byla role Trinity – a nakonec i Nea! – původně nabídnuta Sandře Bullock. Produkce byla zoufalá ve snaze získat pro film alespoň jednu dobovou hvězdu, a Warneři tak dokonce uvažovali o tom, že z Nea udělají děvče. I Sandra nakonec odmítla, jelikož se na tak náročnou akční roli dvakrát necítila.

06) Vzhledem k tomu, kolik lidí mělo při preprodukci a castingu problém pochopit zápletku Matrixu, nepřekvapí, že se od herců následně chtělo, aby princip filmu opravdu dovedli pochopit a dále vysvětlit. Povinnou četbou tak byla Baudrillardova filozofická kniha Simulakra a simulace stejně jako odborná pojednání o evoluční psychologii, biologii strojů a další mňamky.

05) Matrix měl relativně malý rozpočet (63 milionů dolarů) a na mnoha jeho aspektech se to dost podepsalo – kostýmy například byly co nejlevnější a třeba kabát Nea byl koupený za pár dolarů v sekáči. Ale na jednom místě se nešetřilo. Wachowští najali slavného hongkongského choreografa a režiséra Yuen Woo-pinga, jemuž se však do filmu nejprve moc nechtělo, a tak měl stále vyšší a vyšší nároky. Vysoký honorář byl jedním z nich, Wachowské to nicméně neodradilo. Dále pak přišla třeba podmínka, že musejí herci po čtyři měsíce před natáčením projít intenzivním tréninkem. I na to ale sourozenci kývli.

04) Scény v Matrixu mají zelený odstín, zatímco scény v reálném světě mají odstín modrý. Scéna v tréninkové virtuální realitě, která není ani Matrix, ani skutečnost, je pak notována ve žluté barvě. Cílem bylo, aby se scény v Matrixu podobaly odstínu starého počítačového monitoru, zatímco modrá skutečnosti. Paradoxně je přitom modrá barva jednou z nejméně častých barev, které se v přírodě běžně vyskytují.

03) Pro scénu, kdy se Neo probudí do reality, na sobě Keanu Reeves dost zapracoval. Zhubl totiž skoro 7 kilo a nechal si také oholit celé své tělo, aby dal „pravému“ Neovi jeho vzhled čerstvě narozeného ptáčete.

02) Navzdory snaze Wachowských měl Matrix pověst „filmu, který při natáčení nikdo nechápal“. Warneři proto trvali na tom, že musí být doslova narvaný vysvětlujícími dialogy a monology a dalšími popisy. Ve finále je tak dost pravděpodobné, že Matrix zpopularizoval koncept „falešné reality“ tak dobře čistě kvůli produkci, která se prostě obávala, aby film neskončil jako nepochopitelný propadák.

01) Woo-pingova choreografie se nikde nepodepsala na výsledku tak dobře jako hned v úvodní scéně s Trinity. Její příprava stála Carrie-Anne Moss šest měsíců trénování, scéna samotná pak byla natočena za pouhé čtyři dny. Moss si během natáčení Matrixu mimochodem zvrtla kotník, raději o tom ale nikomu neřekla, aby nebyla přeobsazena…

Matrix začíná na Prima COOL ve čtvrtek ve 22:00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný