15. dubna 2024 00:02

9 věcí, které nevíte o Lize výjimečných: Ve dvojce měli být Marťani

I viktoriánští superhrdinové mají svá velká tajemství...

Připravte se na tak trochu jiné Avengers – fantasy řežba Liga výjimečných začíná na Prima COOL už v pátek večer. Sean Connery tu povede partu těch nejvybranější supermanů roku 1899, které můžete znát i z klasiky dobové literatury. Od Allana Quatermaina po Neviditelného muže představil film z roku 2003 superhrdinskou „týmovku“ dlouho před konkurenty z Marvelu nebo DC. O to bolestivěji však „prorocký“ film také vznikal.

09) Předlohou filmu je stejnojmenný komiks Alana Moorea, který přišel víceméně s identickou sestavou (minus Tom Sawyer) a, jak je u autora typické, také podstatně drsnější formou. O násilí nebo sex v komiksu není nouze, celá Liga je daleko temnější, postavy mají drsnější démony a vzájemné vraždění není zrovna výjimečné.

08) Autor komiksové předlohy Alan Moore je notoricky známý nechutí vůči filmovým adaptacím svých děl – i k filmové verzi Ligy výjimečných zaujal spíše cynické stanovisko. Moore se netajil tím, že mu film nevyhovuje, ale je ochotný dát práva všanc, dokud na něm sám vydělá.

07) Natáčení filmu krom Maďarska a Malty poctilo i Českou republiku! Traduje se, že když šli herci v Praze na konci jednoho dne povečeřet do indické restaurace, její majitel poznal herce Naseeruddina Shaha (Kapitán Nemo), zavolal jej jménem, nadšeně mu připravil nejlepší stůl a sám jej u něj přivítal!

06) V komiksu si mohli tvůrci dovolit využít hromadu starých knižních postav dohromady díky tomu, že po sto letech od publikace už většina původních práv propadla. Ve filmu to je však komplikovanější, adaptace původních děl jsou totiž mnohem mladšího data. Studio 20th Century Fox takto získalo práva na většinu postav krom Neviditelného muže – jeho knižní já Hawley Griffin bylo proto změněno na Rodneyho Skinnera.

05) Na žádost Foxů byl do děje přidán i Tom Sawyer jako americký tajný agent. Jeho mladší já vytvořil slavný spisovatel Mark Twain a studio si od amerického hrdiny samozřejmě slibovalo zaujetí amerického publika a mladších diváků. Tahle verze postavy přitom není úplně vycucaná z prstu, sám Twain před svou smrtí sepsal dvě pokračování Toma Sawyera a v jednom z nich je Tom detektivem ve stylu Sherlocka Holmese.

04) Sean Connery dostal za svou roli 17 milionů dolarů a byl tak největší hvězdou na place. Později však svého rozhodnutí litoval, jelikož si na place nesedl s režisérem Norringtonem. Ten sám se kvůli tomu neúčastnil párty k premiéře, a když se novináři Conneryho zeptali, kde režisér je, odvětil jim suše, ať se po něm podívají v některém „z místních blázinců“. Liga výjimečných je Conneryho poslední natočený film.

03) Vedle Conneryho ve filmu asi poznáte hlavně Petu Wilson jako Minu Harken, hrála totiž v seriálové Brutální Nikitě. Wilson na place v jeden nestřežený okamžik parodovala Conneryho pověstný „šišlavý“ přízvuk, načež jí Connery řekl, že byla skvělá. Když se nejistě zeptala „Vážně?“ zareagoval prý slovy „Ano, bylo to hrozné. Byla to moje nejhorší parodie, a proto byla skvělá.“

02) V plánu bylo i pokračování filmu, nakonec na něj však vlivem kritiky a příliš nízkých tržeb nedošlo. Pokud by se tak ale stalo, následoval by film děj druhého komiksu, v němž na Zemi zaútočí Marťani z Války světů. Aluzi na něj učinil už první film skrze plakát v přístavu, který oznamoval pozorování „vulkanických erupcí“ na Marsu.

01) Komiksová Liga výjimečných však vzdor filmu pokračovala dál – v dalších dílech se potvrdilo, že zemřít v ní může kdokoliv a Liga se směle vydala napříč 20. stoletím. Zabojovala si třeba proti Adenoidu Hynkelovi (Chaplinova parodie Hitlera z filmu Diktátor) nebo se porvala s Jamesem Bondem, který tu sehrál roli dvojitého agenta pracujícího pro CIA. V roce 2013 pak éterem prolétla i zpráva o plánované seriálové verzi, zatím na ni ale nedošlo.

Liga výjimečných začíná na Prima COOL v pátek ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný