20. března 2023 00:01

7 věcí, které nevíte o Liamu Neesonovi: Mohl být profesionálním sportovcem nebo fyzikem

Poznejte Liama Neesona dřív, než on pozná vás!

V sobotu večer se na COOL prostřílí akční drsňárna 96 hodin: Zúčtování. Ve třetím díle akční série se Liam Neeson opět ocitne tváří v tvář ohrožení, tentokrát poté, co je neprávem obviněn ze zabití své ženy. Při útěku před zákonem, za který by se nemusel stydět ani Harrison Ford, se tak opět ocitá v ohrožení i jeho dcera Kim. Liamův další návrat nejlépe připomene, proč tohoto irského drsňáka tak milujeme – má totiž charisma, které nikdy nevypovídá službu! Poznejte proto všechno, co něm stojí za to vědět.

07) Skromné počátky

Liam Neeson se narodil v irské Ballymeně, což je místo známé jen tím, že se v něm narodil Liam Neeson. Všechny zákony světa zjevně naznačovaly, že je nepravděpodobné, aby se z malého Liama stala globální hvězda. Dokonce i jeho jméno je inspirováno místním knězem, který se – chvíle napětí – jmenoval také Liam!

06) Příchod k hraní

Liam se však brzy ukázal být velkým talentem na vše, co si umanul. V devíti letech začal boxovat a rychle se stal mladým šampionem. V jedenácti k tomu začal hrát ve školním divadle – a okamžitě se probil do hlavních rolí! Do světa hraní ho pak paradoxně dostala touha sbalit jednu z hereček…

05) Na rozcestí

Tím ale Liam neskončil. Nejenže se později skoro stal profesionálním sportovcem, ale také mu jen o fous uniklo studium fyziky a počítačových věd na Belfastské univerzitě. Nakonec to skoro vypadá, že kdyby osud chtěl trochu jinak, mohl Liam excelovat v jiné profesi – ale nakonec na něj zbylo právě to herectví!

04) Směr: západ

Shodou náhod si Liam poprvé zahrál Ježíše Krista v irské snímku Pilgrim’s Progress. Vzhledem k tomu, po kom se jmenuje, to asi není zas tak překvapivé. První významnější roli – Sira Gawaina ve fantasy Excalibur – získal poté, co oslnil agenty jako „idiot“ na prknech v divadelní hře O myších a lidech. Po fantasy trháku a několika dalších britských vysokorozpočtových bijácích měl Liam dveře do Hollywoodu otevřené.

03) Americká anabáze

Paradoxně Liamovi pomohlo hostování ve 3. řadě seriálu Miami Vice, kde vystupuje jako irský terorista. Tou dobou už však měl na triku i několik kritiky oceňovaných filmů – právě kvůli nim mnohé později překvapilo, že se Liam vydal na dráhu filmů populárního. Faktem ale je, že drsňáci mu šli vždycky dobře – a Liam sám se netají tím, co jeho role v drahých filmech motivuje.

02) Do světa velkofilmů

Liama jste určitě viděli nejen v 96 hodinách nebo Schindlerově seznamu, ale i ve Star Wars. Když se jej na konci 90. let novináři ptali, co jej přimělo vzít roli Qui-Gon Jinna, Liam odpověděl prozaicky: „Z něčeho musím platit hypotéku.“ Později se stal častějším matadorem akčního filmu –⁠ kromě dvou pokračování 96 hodin má na kontě třeba i A-Team nebo Batman začíná. Inu, můžeme říct, že Liamova tučná hypotéka dala světu mnoho dobrého!

01) Dávná láska

Na počátku své dráhy měl Liam paradoxně problém sehnat pořádného agenta. Prý to ale byla legendární Helen Mirren, kdo mu pomohl získat průlomové zastoupení. A odkud se znali? Oba spolu v 80. letech krátce chodili – Mirren byla tou dobou mnohem známější a Liam (navíc o 7 let mladší) tak zůstával více doma a pro Mirren vařil jídla, spíše než aby se živil hraním. Po všem tom kuchtění se Helen Mirren nechala slyšet, že sehnat mu pořádného agenta bylo to nejmenší, co pro něj mohla udělat!

Akční film 96 hodin: Zúčtování začíná na Prima COOL v sobotu ve 22:50.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný