17. července 2023 00:08

8 věcí, které nevíte o Letopisech Narnie: Už se chystá čtvrtý díl?

Vzhůru do slavného pohádkového světa!

Už v neděli večer dorazí Prima COOL třetí Letopisy Narnie, které mají podtitul Plavba Jitřního poutníka. Pamatujete na tu to oblíbenou fantasy sérii? A víte, že se chystá její comeback? Vybrali jsme pro vás vše podstatné, co je potřeba o Narnii vědět!

08) Prapůvodní Letopisy Narnie jsou sérií sedmi románů z pera (či spíše psacího stroje) C. S. Lewise. Nejenže se jich od vydání první knihy v roce 1949 prodalo přes 100 milionů kopií v 47 jazycích, ale svého druhu jde o jedinou „konkurenční“ ságu k Pánovi prstenů.

07) Narnie zároveň zásadním způsobem ovlivnila způsob, jakým začaly vznikat dětské knížky – Lewis sám totiž knihy pojal jako jakousi „Bibli 2.0“ a v Narnii tak řeší otázky víry, ale i pohlaví nebo rasy. Což do té doby v literatuře pro dětičky nebylo úplně zvykem. I když jste možná původní Narnii nečetli, mohli jste tak narazit na jinou knihu, která se u Lewise notně inspirovala.

06) První kniha jménem Lev, čarodějnice a skříň se dočkala adaptace už v roce 1967 – tedy v televizní formě pro BBC. Následovala celá řada dalších televizních či radiových verzí. Až příchod digitálních triků (a úspěch filmového Pána prstenů) ale filmařům dovolil přemýšlet o celovečeráku.

05) Lewis sám nikdy filmová práva neprodal, jelikož si myslel, že by film nebyl s to realisticky a uvěřitelně vykreslit fantastičtější elementy jeho příběhu. Podobně na tom zprvu byli i jeho pozůstalí – když jim však filmaři ukázali demoverzi digitálních triků mluvících zvířátek, nakonec pookřáli.

04) Vznikl tak první biják Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň, který šel ven na přelomu let 2005 a 2006. Pamatovat si jej můžete nejen pro zjevný vliv posledního filmového Pána prstenů, ale i pro natáčení v našich končinách.

03) Jen dva roky nato vyšlo pokračování s podtitulem Princ Kaspian, z něhož vyplynulo, jak moc se v „detailech“ Narnie od LOTRa ve skutečnosti liší. Ačkoliv totiž hlavní skvadra dětských hrdinů žije dílem v Narnii a dílem v Anglii, v Narnii samotné čas plyne rychleji. Kaspiana tak od jedničky dělí neskutečných 1 300 let!

02) Kaspian však nevydělal tolik, kolik jeho producenti ze společnosti Disney doufali – třetí díl nazvaný Plavba Jitřního poutníka tak převzalo konkurenční studio 20th Century Fox. Biják tentokrát výrazněji operoval s motivem dospívání (dětští herci rostou jako z vody) a navíc servíroval méně obvyklou fantasy v námořnickém prostředí. Lze vlastně konstatovat, že je trojka z dosavadní série nejlepší, jelikož stojí na vlastních nohách a nabízí přímočaré fantasy dobrodružství s minimem odboček.

01) O čtvrté Narnii se začalo mluvit v roce 2011. Jako první se zvažovala adaptace Čarodějova synovce a o dva roky později došlo i na Stříbrnou židli, nakonec se ale žádný film nenatočil. V roce 2018 byl oznámen seriál, který by ságu rozjel znovu od nuly. V květnu 2020 se však dostala ven informace, že z celého projektu sešlo, a dostaneme místo něj novou filmovou sérii. První dva díly bude režírovat Greta Gerwig (Barbie), víc toho ale zatím nevíme...

Fantasy Letopisy Narnie: Plavba Jitřního poutníka začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný