3. dubna 2020 13:15

9 věcí, které nevíte o Tomb Raiderovi s Angelinou: První favoritkou na roli Lary Croft byla Sandra Bullock

Nejprsatější role Angeliny Jolie pod lupou. Jak se dával dohromady první filmový Tomb Raider?

Nedělní večer bude na COOLu patřit herní adaptaci jménem Lara Croft: Tomb Raider. Angelina Jolie si v ní obleče upnutý trikot, připne si k pasu dva kvéry a ukáže vám, jak by to vypadalo, kdyby měl Indiana Jones o trochu větší hrudník. Jeden z nejslavnějších filmů podle her má na tachometru skoro dvě dekády – a to je ideální čas si připomenout, co všechno jste o něm nejspíš nevěděli.

09) Film vychází ze stejnojmenné hry, jejíž první díl se objevil v roce 1996 a spustil v herním světě nevídaný poprask. Dílem za to mohla Lara sama. Nikoliv nadarmo se jí říká „první herní sexsymbol“. Dílem ale sága Tomb Raider přispěla i k popularizaci hraní na konzolích a her z pohledu třetí osoby.

08) Vzhledem k obrovské globální popularitě bylo poměrně brzy jasné, že podle her vznikne i film. Jeho produkce se však začala dost táhnout – jeho vývoj se datuje až k počátku slávy her, scénář však prošel řadou úprav a předělávek. Jednu verzi například napsal v roce 1998 scenárista Brent Friedman, jenž má na kontě Mortal Kombat: Annihilation. Teprve verze scénáře z roku 1999, pod níž je podepsán i režisér filmu Simon West, se konečně dočkala realizace.

07) Film vyvolal stejně jako hra nemalý rozruch. Začalo se houfně spekulovat, kdo si Laru zahraje. Mezi nejslavnějšími kandidátkami byly Jennifer Love Hewitt, Famke Janssen, Jennifer Lopez, Rhona Mitra, Elizabeth Hurley, Ashley Judd nebo mnohými ze začátku protežovaná Sandra Bullock. Nejvyšší šance pak údajně měla Denise Richards, nakonec ale byla obsazena Angelina Jolie. Té sice role vynesla určitou slávu, leckdo však měl za to, že se do titulní role nehodí kvůli své údajné horší fyzičce (!) či tetování (!!).

06) Lařina otce si ve filmu zahrál herec Jon Voight – shodou okolností také skutečný otec Angeliny Jolie!

05) Druhou významnou postavu si ve filmu střihl Daniel Craig, tedy budoucí James Bond. Craigova postava má v Tomb Raiderovi pistoli Walter PPK, s níž je paradoxně spojovaný právě agent 007.

04) Během natáčení došlo i na horké chvilky – například scéna, v níž Lara drandí džípem po džungli, se musela natáčet několikrát znovu. Na střechu vozu totiž stále padali hadi, což jednak kazilo záběry a jednak poněkud zneklidňovalo samotnou Angelinu.

03) Navzdory původním obavám z kondice Angeliny Jolie to byla ona sama, kdo ve filmu sehrál Lařin „bungie balet“. Bohužel si však při dopadu narazila kotník, takže se finále scény muselo znovu točit později, až se vykurýrovala.

02) Snímek obsahuje celou řadu pomrknutí na původní hry – třeba když Lara objeví smečku vlků, v originále zvolá "A-ha!" – to je typická hláška herní Lary poté, co ve hrách sebere nějaký předmět. Podobně se i Chris Barrie (Rimmer z Červeného trpaslíka) jako komorník Lary kryje svým podnosem poté, co Lara zničí kladivem hodiny. Ve hrách totiž hráč mohl na svého virtuálního komorníka střílet.

01) Většina obsazení filmu pochází z britských ostrovů a stejně by na tom měla být i představitelka hlavní role – Lara Croft je totiž Britka. Na rozdíl třeba od Jamese Bonda se tu ale národnost neudržela, Angelina Jolie je totiž samozřejmě Američanka.

Lara Croft: Tomb Raider začíná na Prima COOL v neděli ve 20.00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný