13. července 2020 00:13

9 věcí, které nevíte o sci-fi Labyrint: Zkoušky ohněm: Inspirovala se herní peckou The Last of Us

Po útěku z Labyrintu všechno bude pořádně, ehm, žhavé!

Poprvé šlo jen o útěk, nyní však půjde o víc - druhý díl Labyrint vás na COOLu pohltí už v neděli večer. Naše parta přeživších Placerů se v něm bude muset na útěku před WCKD probít skrze gigantické pouštní Spáleniště - a zároveň i skrze jeho maniakální obyvatele. Abyste to neměli stejně náročné jako oni, shrnuli jsme na uklidnění vše podstatné, s čím se museli filmaři museli při natáčení druhého Labyrintu odvážně poprat.

09) Studio 20th Century Fox původně chtělo s natáčením druhého Labyrintu počkat až po premiéře jedničky. V dnešní době, kdy se filmy plánují po trilogiích, však jejich relaxační přístup nemohl vydržet dlouho. Vlivem zvýšeného zájmu o první díl (a díky prvním, pozitivním recenzím) tak nakonec oznámili přípravy Zkoušek ohněm celé dva týdny před světovou premiérou Útěku.

08) Přesto není úplně pravda, že by producenti ohledně sequelu seděli na rukách. Scénář totiž začal vznikat už v roce 2013, tedy rok před premiérou prvního filmu. Sepsal ho Noah Oppenheim, který předtím psal Fantastickou čtyřku. Na plac se později vrátil i režisér Wes Ball, který natočil první Labyrint.

07) Zápletka se však tentokrát liší od knižní předlohy více než u Útěku. Jiné je chování postav (a smrt některých z nich), zápletka i samotná premisa - v knize naši hrdinové neutečou WCKD, ale plní na Spáleništi další z jejich úkolů. Odlišné je také finále s oslím můstkem na finální třetí díl.

06) Snímek opět sáhl především po britských hercích. Celkem tři představitelé druhého Labyrintu tak v minulosti hráli ve Hře o trůny, která dnes Brity zaměstnává ve velkém. Thomas Brodie-Sangster (Jojen Reed), Aidan Gillen (Malíček) a Nathalie Emmanuel (Missandei) se však až do Labyrintu nikdy nepotkali dohromady v jedné scéně.

05) Krom nohsledů WCKD budou naši hrdinové muset tentokrát čelit i hrůzám svého post-apokalyptického světa. A nejspíše dobře víte, co to dnes znamená - zombíky! Ti zdejší se přesto liší od kolegů třeba v Živých mrtvých. Říká se jim "raplové" a jejich chování i vzhled je inspirován "clickery" z videohry The Last of Us (kteří jsou zase inspirováni endoparazitickou houbou cordyceps, která v reálu krade třeba těla mravenců).

04) V knize se Spáleniště rozkládá především kolem rovníkových oblastí, které ještě před šířením viru zasáhly silné solární bouře. Ve filmu je však podstatně rozšířenější.

03) Film se natáčel zhruba tři měsíce, roli Spáleniště přitom zastaly pouště kolem novomexického Albuquerque, které můžete znát třeba z Perníkového táty.

02) Druhý Labyrint nakonec utržil celkem 310 milionů, tentokrát však snímek již stál zhruba dvojnásobek rozpočtu jedničky. V konkurenci s jinými akčními blockbustery, které se pořizují i za 200+ dolarů, totiž zní jeho rozpočet (61 milionů) jako malé plácnutí do vody!

01) Prakticky ještě před premiérou se začal připravovat třetí film - Labyrint: Vražedná léčba. Ten vyšel s větším odstupem v lednu 2018 a celou trilogii definitivně uzavřel.

Sci-fi Labyrint: Zkoušky ohněm začíná na Prima COOL v neděli ve 20.00.