30. září 2019 05:48

9 věcí, které nevíte o prvním Labyrintu: Na place se odchytilo 25 nebezpečných hadů

Ztraťte se s námi v obřím bludišti!

Labyrint: Útěk je tu! Akční postapokalyptická scifárna startuje na Prima COOL již v sobotu ve 21.50 a představí se vám v ní parta teenagerů, kteří žijí ve světě po konci světa a musejí překonat nástrahy ústředního bludiště – to celé s cílem odhalit, kdo je do něj zavřel a proč! Zahřívací kolo si však dáme ve formě připomínky, co všechno se kolem filmu dělo.

09) Film vznikl na motivy knihy Jamese Dashnera, román vyšel i v českém překladu v roce 2009 v nakladatelství Delacorte Press. Kniha se inspirovala romány jako Pán much nebo Enderova hra, půjčovala si však i nápady ze seriálu Ztraceni nebo hororu Osvícení.

08) Režisér Wes Ball se k filmu dostal netradičním způsobem – před natáčením Labyrintu udělal nezávislý digitálně animovaný film Ruin, který měl v úmyslu využít k získání přístupu do Hollywoodu. Představil ho studiu 20th Century Fox, které zvažovalo jeho rozšíření na celovečerák, pak si však kravaťáci všimli, že má zvažovaná adaptace knižního Labyrintu podobnou premisu, a spojilo příjemné s užitečným.

07) Herec Blake Cooper ohromně toužil po roli malého klučiny Chucka, a tak neustále bombardoval casting zprávami na Twitteru. Nakonec napsal i režiséru Wesu Ballovi, který uznal, že je Cooper pro roli Chucka jako ušitý.

06) Produkce musela najmout krotitele hadů, aby zajistila, že je místo natáčení prosté nebezpečných syčáků. Odchyt nakonec zajistil na 25 nebezpečných hadů, mimo jiné i několikametrového chřestýše.

05) V rámci přípravy na natáčení si tým prošel týdenním výcvikovým táborem – naučil se konstruovat jednoduché nástroje a ukrývat se v přírodě. V rámci tohoto "tábora" herci rovněž přespali na place ještě před natáčením.

04) Hlavní hrdinové Teresa a Thomas v knize komunikují i skrze telepatii, tento prvek se však do filmu nedostal.

03) Jména řady postav byla převzata z historických předloh vynálezců, matematiků, filozofů nebo vědců. Thomas se jmenuje podle Thomas A. Edisona, Alby podle Alberta Einsteina, New podle Isaaca Newtona, Chuck podle Charlese Darwina, Gally podle Galilea, Teresa podle Matky Terezy, Winston podle Winstona Churchilla, Ben podle Benjamina Franklina.

02) Labyrint utržil v USA přes 100 milionů, celosvětově pak 348 milionů. Jeho rozpočet přitom byl pouhých 34 milionů, takže vlastně vydělal desetinásobek nákladů!

01) Není tak divu, že se dočkal dvou pokračování – dvojka šla do kin v září 2015 a trojka po odkladu kvůli nehodě Dylana O'Briena v lednu 2018. Bude někdy i čtyřka? Kdo ví. V dubnu 2019 bylo oznámeno, že jsou další filmy ze světa Labyrintu nevyhnutelné, od té doby kolem nich ale je hrobové ticho.

Labyrint: Útěk začíná na Prima COOL v sobotu ve 21.50.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný