28. srpna 2023 00:02

9 věcí, které nevíte o Kung Fu Pandě: Animátoři se při natáčení učili kung fu

Jak přišla na svět (ne)bojácná panda Po?

V pátek večer na COOL dorazí animovaná komedie Kung Fu Panda. Snímek o tom, kterak panda Po zjistila, jak se stát hrdinou, konkuruje v oblibě legendárnímu Shrekovi. Ostatně – dílem z něj i vychází. Připomeňte si v našem přehledu původ bijáku i další zajímavosti kolem všech tří dílů, které teď budeme dávat!

09) První díl se zrodil v hlavě Michaela Lachance, jednoho z hlavounů DreamWorks Animation, jako parodie kung fu žánru, jenž byl populární zejména v 60. až 80. letech. Mělo se tedy jednat spíše o cosi jako Shreka, jiný předešlý hit studia. Režisér John Stevenson se ale rozhodl snímek natočit spíš jako jako animovanou akční komedii, jejíž centrální příběh o putování ústředního pandího hrdiny by se bral vážněji, než je jinak v parodii běžné.

08) Ačkoliv to český divák úplně neocení, v původním znění sesbírala Kung Fu Panda úctyhodný herecký ansámbl. Jack Black (Po), Lucy Liu (Mistryně Zmije), Angelina Jolie (Mistryně Tygřice), Jackie Chan (Mistr Opičák), Dustin Hoffman (Mistr Šifu), Seth Rogen (Mistr Kudlanka), Gary Oldman (Lord Šen) nebo Jean-Claude Van Damme (Mistr Krokodýl), to všechno jsou jména, která tvoří naprosto špičkové obsazení. V českém znění jsou pak ve filmu slyšet Saša Rašilov (Po), Otakar Brousek st. (Mistr Šifu) nebo Nela Boudová (Mistryně Zmije).

07) Kontrakt Dustina Hoffmana mu dával právo namlouvat svoji postavu do aleluja bez jakýchkoliv produkčních překážek, kdyby byl se svým původním výkonem nespokojený. Hoffman rovněž vyučoval namlouvání pandy Po dabéra Jacka Blacka. Hoffman byl zkrátka teoreticky neomezeným vládcem dabérské stránky filmu!

06) Natočit první díl Kung Fu Pandy trvalo čtyři roky. Součástí tohoto procesu byly krom psaní scénáře, namlouvání postav a digitální animace i některé... neobvyklé úkony. Animátoři třeba museli projít šestihodinovým tréninkem v kung fu, aby získali představu o choreografii akčních scén.

05) Na druhém filmu série údajně spolupracoval i scenárista Charlie Kaufman, který je znám pro leccos, třeba filmy V kůži Johna Malkoviche nebo Věčný svit neposkvrněné mysli, jenom ne komediální animáky. Kaufman však předtím v rozhovoru uvedl, že první díl viděl se svou dcerou a snímek ho ohromně zaujal. Možná si chtěl u dalšího nakoukávání s dcerkou vylepšit zážitek!

04) V původním scénáři jedničky neměl záporák Tai Lung zničit ve svém běsnění celou vesnici. Během testovacích projekcí však jeho postavu diváci shledali být příliš... sympatickou a tragickou, než se na pořádného antagonistu sluší. Filmaři proto museli dodat několik scén, které měly připomenout, že Tai Lung není hlavní hrdina, ale hlavní záporák!

03) Nejen animace, ale i ozvučení Kung Fu Pandy bylo složitější než předešlé filmy od DreamWorks. Hans Zimmer, jenž k filmu skládal soundtrack, si v rámci studia zajel do Číny a studoval třeba přednes čínského národního symfonického orchestru, aby „absorboval“ zdejší nuance.

02) Druhý díl je debutem Jean-Clauda Van Damma na poli namlouvání animovaného bijáku. JCVD je samozřejmě veterán akčních filmů i bojových umění, doslova na stará kolena se však jal vyzkoušet si, jak bude obojí zvládat jen jako mluvčí digitální postavičky.

01) V DreamWorks po premiéře jedničky naplánovali druhý díl pod názvem Pandamoneum. Jeho jméno se pak změnilo na Kaboom of Doom, než se vrátilo jednoduše ke Kung Fu Panda 2. Pět let po dvojce potom dorazila i trojka, která pandí trilogii (alespoň zatím...) pečlivě uzavírá.

Kung Fu Panda začíná na Prima COOL v pátek ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný