9. srpna 2018 15:44

9 věcí, které nevíte o Králi Škorpionovi: První sestřih měl jen 70 minut

Seznamte se s filmem, který v podstatě nadělil Rockovi kariéru.

Vzpomeňte na počátek legendy – v neděli ve 20.00 začíná na COOLu Král Škorpion, první film, ve kterém si Rock střihl hlavní roli. Někdejší wrestlingový šampión tu hraje prastarého egyptského drsňáka z časů mýtů a legend, který se postaví nemilosrdnému dobyvateli a výsledkem je solidní variace na Barbara Conana. Král Škorpion nám však dal nejen filmovou kariéru Dwayna Johnsona, ale i řadu nečekaných zákulisních pikantérií.

09) Pro Rocka to samozřejmě není úplně poprvé, co stanul před kamerou. Dwayne Johnson si střihl krále Škorpiona už ve fantasy Mumie se vrací, kde vlastně okouzlil diváky i producenty natolik, že mu ti druzí nakonec přiklepli vlastní film. Zamyslete se, jak často se něco podobného stává. Je to zhruba ekvivalent toho, kdyby Thanos nebo Voldemort dostali vlastní filmovou trilogii…

08) Mezi Mumií a Škorpionem přesto najdete řadu rozdílů. Rockův Mathayus alias budoucí Škorpion je ve svém vlastním filmu daleko heroičtější a sympatičtější postava než zlotřilý dobyvatel, jak jej vykreslila Mumie. Série se k tomuto rozporu nikdy nevyjádřila – není jasné, jestli Mathayuse příklon k Temné straně Síly teprve čeká, anebo jde o jakýsi restart jeho postavy.

07) Aby byl produkční kontext ještě vtipnější, Král Škorpion je prequelem pokračování Mumie z roku 1999, která je sama remakem původní Mumie z roku 1932. Obě verze pak znovu zremakeovala/zrestartovala nová Mumie s Tomem Cruisem z minulého roku.

06) Dwayne Johnson měl v době premiéry už poměrně tučnou zásobu fanoušků ze své wrestlingové éry, kde si vybudoval i řadu charakteristických grimas a hlášek. Vzhledem k povaze jeho role v Králi Škorpionovi by dávalo smysl je všechny zrecyklovat, Rock se však rozhodl vdechnout svému filmovému já nový život a schválně se skoro všem svým známým gagům vyhnul – krom dvou. Soundtrack totiž divákům krátce zahraje motiv Rocka z WWF a Rock sám si neodpustí jednou ukázat své charakteristické pozvednuté obočí.

05) Záporáka měl původně hrát hongkongský drsňák Chow Yun-Fat, ten však měl s rolí stejný problém jako Steven Seagal – ani jeden nechtěl v rámci své kariéry hrát záporné postavy. Yun-Fat skrze svého manažera Terence Changa sdělil, že pokud by si zahrál záporáka, jedině by tím zklamal své fanoušky.

04) Řada filmů má po dostříhání problém s tím, že jsou příliš dlouhé a musejí se osekávat – svižná jednohubka Král Škorpion měla problém přesně opačný. Poté, co s ním střihači skončili, měl jenom 70 minut a filmaři se tak museli se štáby vrátit do pouště, aby některé segmenty prodloužili.

03) Rock za Krále Škorpiona dostal 5,5 milionů dolarů, což se ve své době stalo rekordní sumou, jaká kdy byla herci vyplacena za jeho první hlavní roli.

02) Ne nadarmo se posléze objevily paralely mezi Rockem a Arnoldem Schwarzeneggerem, pro něhož se vstupním filmem stal pro změnu Barbar Conan. Rock se později (vzdor řadě přešlapů) vypracoval do pozice akční jistoty, která se stala důležitou součástí ságy Rychle a zběsile a ujíždí si i na akčních parodiích sebe sama (Jumanji, Rampage).

01) Z historického hlediska král Škorpion (nebo spíše král Štír), který byl jedním z králů Egypta z období nulté dynastie, opravdu existoval. Jednalo se zřejmě o jednoho či dva krále (popřípadě snad spíše ještě náčelníky) z předdynastického období egyptské historie kolem 3000 let před naším letopočtem. Tedy skutečně před érou pyramid a vzestupem Egypta. Jak přesně se hypotetické duo vladařů jmenovalo či jaká byla jejich vláda (a zdali vůbec existovali), není však vzhledem k minimu přímých dokladů možné zjistit. Existenci Štíra dokazuje jenom Palice krále Štíra pocházející zřejmě z pozdější éry – jméno pak vychází ze skutečnosti, že má vyobrazený muž na hlavě obrázek štíra. Lze však předpokládat, že šlo o (historického či jenom mytologického?) dobyvatele, ve výjevu totiž ničí opevněné město…

Král Škorpion začíná svou vládu na Prima COOL v neděli ve 20.00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný