3. července 2019 12:52

9 věcí, které nevíte o sci-fi Kovbojové a vetřelci: Původně v ní měl hrát Robert Downey Jr.

Alieni si brousí zuby na divoký západ! Jak se točil jejich duel s kovboji?

Unikátní sci-fárna Kovbojové a vetřelci začíná na Prima COOL již v sobotu ve 20.00. Daniel “007” Craig se tu představí jako kovboj, který je klíčem k porážce nečekané hrozby pro divoký západ 19. století - mimozemské invaze! Spolu s ním se tu ukáže i šerif s tváří Harrisona Forda a sličná tajemná pistolnice Olivia Wilde. Jak vlastně napadlo producenty postavit proti sobě ufouny a psance? Nejen to jsme shrnuli v tradičním přehledu zajímavostí ze vzniku bijáku!

09) Celý projekt započal již v roce 1997, když studio Universal koupilo práva na námět Scotta Mitchella Rosenberga, který zároveň plánoval na motivy nápadu "kovbojů vs. vetřelců" vytvořit komiksový román. Producenti najali na režii Stevea Oedekerka (Bláznivý profesor 2!), který rovněž napsal scénář. Přípravy se však neúměrně protahovaly, takže Oedekerk projekt opustil již v roce 1998. Film tak skončil u ledu až do roku 2006, kdy se jej studio opět pokusilo oživit.

08) Rosenberg mezitím vydal komiksovou podobu příběhu, která novou produkci opět nakopnula. V roce 2008 tak studio najalo nového hlavního představitele hlavní role... jímž byl Robert Downey Jr.! Právě Tony Stark se s námětem pochlubil režiséru Jonu Favreauovi, s nímž právě chystal Iron Mana 2, a povedlo se mu ho k projektu naverbovat. Začínalo to tedy vypadat, že půjde o biják hvězdných kvalit!

07) Downey se v roce 2010 bohužel rozhodl projekt opustit, aby měl víc času na další marvelovky. Favreau nicméně nelenil, přepsal jeho bývalého unionistického pistolníka Zeka Jacksona na psance a sehnal do filmu Daniela Craiga!

06) Craig původně na hlavní ženskou roli doporučil Evu Green, s níž natočil bondovku Casino Royale. Ta ale nabídku odmítla, načež role spadla do klína Olivii Wilde. Tím se paradoxně kruh uzavřel - Olivia totiž skoro hrála právě Vesper z Casina Royale!

05) Finální snímek působí dojmem, že se při něm filmaři i herci dobře bavili. V jedné scéně se však nebavili tak, jak mohli - Olivia Wilde totiž ve své "nahé" scéně, kdy vystoupí z ohně, doopravdy nahá nebyla. Měla na sobě bikini a výslednou podobu scény vykouzlili až trikaři.

04) Favreau si postěžoval, že jej producenti po měsíce tlačili k tomu, aby film natočil ve 3D formátu - tehdy ještě populárnějším vlivem Avatara. Favreau si však stál za tím, že "westerny by se měly točit jen na klasický filmový pás" a nakonec svou pozici obhájil.

03) Filmaři za své primární inspirační zdroje označili Vetřelce a Predátory - vzhled ufounů v Kovbojích a vetřelcích se inspiroval právě designem těchto legendárních monster.

02) Film nakonec (navzdory očekávání) nebyl kasovým trhákem a vysloužil si nemalou kritiku za svoji zápletku. Ta ovšem byla ujetá zcela záměrně, takže se zrovna do tohohle elementu kopalo dost neprávem.

01) Harrison Ford dlouho (a nakonec marně...) trval na tom, že ve filmu nebude nosit kovbojský klobouk. Snažil se totiž vyhnout své jiné slavné postavě, jakémusi... Indiana Jonesovi?

Kovbojové a vetřelci začínají na Prima COOL v sobotu ve 20.00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný