12. dubna 2021 00:04

9 věcí, které nevíte o sci-fi Koule: Testovací diváci si vydupali přetočení konce

Hollywood se po Jurském parku nadšeně vrhl na další sci-fi román od Michaela Crichtona.

V pátek večer COOL ovládne mysteriózní sci-fi Koule. Dustin Hoffman se spolu se Sharon Stone a Samuelem L. Jacksonem vydá na mořské dno, protože si námořnictvo myslí, že tu našlo mimozemský kosmolet. Ve skutečnosti ovšem našlo něco mnohem divnějšího – lidské plavidlo z budoucnosti. Anebo... z minulosti? Koule je film složitý a mnohdy nepochopený, vzhledem ke složitosti jeho vzniku to ale zřejmě nikoho nepřekvapí...

09) Koule vznikla na motivy stejnojmenného románu Michaela Crichtona, též třeba autora Jurského parku. A správně jste si všimli, že je v obou filmech vědátor/technik s tváří Samuela L. Jacksona.

08) Film se velmi dobře přijatého románu drží poměrně věrně, rozhodně věrněji, než je v Hollywoodu zvykem. Za pomalejší tempo příběhu tedy nemůže jen režie, ale i zdrojový materiál.

07) Koule má tak špičkové obsazení díky svému režisérovi Barrymu Levinsonovi. Dustin Hoffman se k filmu přidal jen kvůli němu a paralelně s Koulí natáčeli ještě politickou satiru Vrtěti psem.

06) Levinson se chtěl obloukem vyhnout problémům, jež kvůli natáčení na moři postihly Costnerův Vodní svět. Koule se proto natáčela v obrovských vodních nádržích, což bylo lepší řešení i pro trikaře.

05) Jedním z mála rozdílů mezi knihou a filmem je vykreslení titulní koule. V knize je popsána jako „koule chromového vzezření“, jenže když takovou rekvizitu filmaři umístili do tmavé místnosti, zjistili, že... většina odrazů je také tmavá. Takže z koule prakticky nic nebylo vidět.

04) Věrnost knize, co se týče děje, kupodivu kontrastovala s věrností v dialozích. Řada filmových promluv vznikla zcela improvizovaně – včetně okamžiku, kdy se Dustin a Jackson dohadují, jak vyřeší zprávu pro ULF.

03) Nejen Hoffman a Levinston měli při natáčení jako „bokovku“ i další biják. Samuel L. Jackson přes týden natáčel Kouli, jen aby o víkendech vyrazil na plac Jackie Brownové.

02) Dustin Hoffman se nechal slyšet, že s výsledným filmem není příliš spokojen. Uvedl, že se na Kouli mělo pracovat mnohem déle, bohužel se však muselo stihnout datum premiéry.

01) Narychlo se ve finále stihl přetočit jen úplný konec filmu. Testovací diváci totiž při prvních projekcích sami vznesli námitky, že by posádka po týdnech na dně moře přece musela projít dekompresí, než se nadechne čerstvého vzduchu.

Sci-fi Koule začíná na Prima COOL v pátek ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný