31. července 2023 00:02

9 věcí, které nevíte o hororu Kosti a skalp: Co má společného s Iron Manem?

Připravte se na drsnou kanibalskou jízdu, u níž budete sem tam odvracet oči...

V sobotu večer se na COOL prostřílí westernový horor Kosti a skalp. Střetnou se tu kovbojové a Indiáni v tak trochu netradičním pojetí – zdejší Rudoši unášející lidi jsou totiž kanibalové, a celý biják s šerifem Kurtem Russellem v hlavní roli tak dostane poněkud... nečekanou příchuť. Poznejte o tomto temném westernu vše, co jste možná neznali!

09) Duchovním námětem Craiga Zahler byl román Wraiths of the Broken Land z roku 2013, který vykresloval Divoký západ v “brutálně autentickém smyslu”, ale zároveň chtěli filmaři zachytit ve filmu nadpřirozeno jako něco, co není ani skepticky popřeno, ani fantasácky potvrzeno – čili jako něco nevyřčeného a nejasného.

08) Pro Zahlera šlo o režijní debut, přičemž zvoleným žánrem byl primárně horor! Krom Kurta Russella ve filmu zazářil i Patrick Wilson a po delší době také Matthew Fox, kterého si můžete pamatovat jako Jacka ze Ztracených.

07) Filmaři na place také dost improvizovali, finální biják totiž vznikl rovnou po prvním nástřelu scénáře. Občas se zkrátka zadaří! Zvláště, když má režie unikátní vizi...

06) O to ještě víc dechberoucí je skutečnost, že celý film vznikl jen za 21 dnů!

05) Tak trochu netradiční byly i některé filmové kvéry. Revolver Arthura O’Dwyera je z dílny Merwin & Hulbert Revolver, který sice není tak historický známý jako Colt nebo Smith & Wesson (který ve filmu lze také zahlédnout), ale na Divokém západě v reálu rovněž šlo o populární zbraň.

04) Bez přílišného spoilerování lze říct, že jde již o druhý film Davida Arquetta, ve kterém hraje jistou roli kanibalismus. Tím předešlým byl kultovní horor Žer nebo zemři z roku 1999, který rovněž obsahoval prvky westernu – a oba filmy jsou si v jistém ohledu podobné.

03) Ve skutečnosti se kanibalismus u některých indiánských kmenů skutečně vyskytoval – existují důkazy ohledně epizod kanibalismu u Huronů či Algonquinů, ale také Mohawků nebo kmenů žijících na území budoucího Texasu. Na druhou stranu, totéž lze do jisté míry říct o mnoha kulturách jinde po světě.

02) Matthew Fox řekl, že si natáčení Kostí a skalpu užíval více než kterýkoliv jiný celovečerák. A nebylo to jen kvůli tomu, že chtěl dle svých slov vždy hrát ve westernu (jistou roli možná hrálo i to, že Fox v posledních letech v mnoha jiných filmech nehrál...).

01) Jeskyně, v níž se odehrává část finále, vám možná přijde povědomá – natáčely s v ní totiž afgánsko-jeskyňové scény v prvním Iron Manovi!

Westernový horor Kosti a skalp začíná na Prima COOL v sobotu ve 22.30.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný