26. prosince 2022 00:04

9 věcí, které nevíte o Komandu: Opravdu držel Arnie Sullyho jednou rukou nad útesem?

Arnoldův nejvíc cheesy biják ukrývá spoustu zajímavých tajemství...

Ve čtvrtek večer na COOLu rozpoutá akční peklo legendární Komando. Arnold si v něm dokáže dostatečně pohlídat svou dcerku a dostane na její krvavou a výbušnou záchranu jen necelých 12 hodin. Na konci tohoto limitu samozřejmě budou žoldákům odlétávat hlavy stejně rychle, jako když se kulometem střílí do kopretin... a právě proto je Komando pojmem klasického akčního filmu. Víte však, jak vlastně vzniklo?

09) Nebude velkým přeháněním říct, že by Komando nejspíš neexistovalo nebýt Ramba II. V polovině 80. let se Arnold a Sly předháněli ve filmech a nápadech, takže ačkoliv se Komando začalo natáčet již měsíc před premiérou Ramba II, neexistují snad žádné pochyby, že šlo o další reakci Arnieho na to, co se mu doneslo o Slyově nejnovějším dokončovaném bijáku.

08) Jeden příklad za všechny – původní koncept scénáře Komanda popisuje „příběh izraelského vojáka, který zavrhne násilí“, což odpovídá příběhu Komanda asi tak do třetí minuty stopáže. Zápletka se zjevně upravila na míru Arniemu a natáčení trvalo jen 45 dnů, aby film stihl premiéru v říjnu 1985, tedy pouhých pět měsíců po Rambovi II.

07) Arnold Schwarzenegger byl z výše uvedených důvodů obsazen prakticky ihned, ale překvapivé bylo obsazení hlavního záporáka Vernonem Wellsem, který svého drsňáka sám popsal jako „Freddieho Mercuryho na steroidech“. Traduje se, že byl Arnold šokován, že se k němu Wells v maskérně choval jako kamarád a poté na něj byl při natáčení co nejošklivější. Přesto (nebo možná právě proto) tu Arnold pochopil, co je to herectví. Dodnes jsou mimochodem s Wellsem blízcí přátelé.

06) Režisér Mark L. Lester původně chtěl, aby Arnold skutečně držel vlastní rukou (!) nezajištěného (!!) Davida Patricka Kellyho nad útesem. Poté, co Arnie profesionálně odvětil „Zešíleli jste???“, nakonec filmaři Sullyho představitele pověsili na jeřáb.

05) Vila, kterou Arnie v závěru filmu vezme ztečí, je ta samá vila, v níž se odehrává finální přestřelka v Policajtovi z Beverly Hills. A shodou náhod se v ní jak John Matrix, tak i Axel Foley snažili zachránit někoho jménem Jenny. Tohle vypadá na crossover, který vyloženě čeká na natočení!

04) Na filmu pracovalo celkem 54 kaskadérů, značná část v rolích vojáků, které Arnie v epickém finále naporcuje na nudličky. Je to mimochodem podstatně víc, než kolik ve filmu hrálo herců – včetně vedlejších rolí totiž titulky zmiňují jen 17 herců a hereček.

03) Rae Dawn Chong, která si zahrála letušku Cindy (již Arnie unese a ona mu poté pomáhá), prý na castingu přímo zazářila – dle svých slov věděla, že Arnoldův biják bude megahit, a hrozně chtěla prostě být jeho součástí.

02) U letušky Cindy vás možná zarazilo, že Arnieho Johnu Matrixovi ve filmu nedá ani pusu. Přece jenom… romantické linie obsahují i ty nejakčnější z akčních bijáků. Ve skutečnosti milostná scéna mezi oběma postavami vznikla, ale nakonec nebyla použita, jelikož prý „vypadala nepřesvědčivě“.

01) Alyssa Milano, pozdější Čarodějka, která si zahrála Arnieho dcerku, se nechala slyšet, že byl Arnold vůči ní na place velmi ochranářský. Dokonce jí pomohl i s domácím úlohou z matematiky! Nakonec ještě zjistíme, že úvodní scéna Johna s jeho dcerou ani nebyla ve scénáři a štáb jen nechal v nestřežený okamžik puštěnou kameru…

Komando začíná na Prima COOL ve čtvrtek ve 22:00.

Sdílejte článek
Štítky film Arnold Schwarzenegger Rambo John Matrix Komando komando Wells

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný