9. října 2023 00:04

7 věcí, které nevíte o Keanu Reevesovi: Kolik peněz odmítl, aby nemusel hrát v Nebezpečné rychlosti 2?

Milovaná akční hvězda patří mezi nejskromnější hollywoodské ikony.

V pátek večer na COOL dorazí sci-fi komedie Pořádné pecky Billa a Teda. Keanu Reeves se v ní vrací ke své průlomové roli poťouchlého cestovatele časem, jehož misi tentokrát nakopne návštěvník z budoucnosti. Hudbou protkané dobrodružství je především koncertem pro Reevese samotného – a to je ideální příležitost připomenout si jeho život a dílo.

07) Dítě mnoha světů

Reeves je doslova multikulti děcko. Narodil se v Bejrútu, jeho matka byla modelka a návrhářka kostýmů původem z Anglie, jeho otec byl geolog s čínsko-havajskými kořeny. Ačkoliv otec rodinu poměrně brzy po Reevesově narození opustil, Reeves sám vyrůstal v řadě různých měst na světě, jak jeho máma cestovala za prací, a podepsaly se tak na něm nejrůznější kulturní vlivy.

06) Mezi hokejistou, buřičem a hercem

Nakonec se rodina usadila v kanadském Torontu, když Reevesova máma získala práci jako kostymérka kanadských rockerů. To vedlo třeba i k situaci, kdy dospívajícího Reevese hlídal muzikant Alice Cooper. Reeves sám byl bouřlivák již za mlada – vyloučili ho ze čtyř různých středních škol, zvažoval dráhu hokejisty, ale nakonec se vydal vstříc herectví.

05) Norman Kreeves?

Jméno „Keanu“ je havajský výraz pro „svěží vítr z hor“. Reevesův agent svému svěřenci zpočátku radil, že je jeho jméno příliš exotické – a doporučil mu vzít si umělecké jméno „K. C. Reeves“, „Chuck Spadina“ nebo „Norman Kreeves“. Reeves ho však poslal k šípku a začal sbírat postupně stále výraznější role...

04) Tedův průlom

První velkou Reevesovou rolí byl právě Ted v bijáku Skvělé dobrodružství Billa a Teda – komediální sci-fi blbině, která vydělala horentní sumy peněz. Tou dobou ale Reeves stále zkoušel i svou druhou dráhu muzikanta – jeho kapela Dogstar vystupovala od roku 1991 až do roku 2002 a hrála třeba i po boku Bon Joviho!

03) Bezpečná rychlost

Skutečně velkou hvězdou se však Reeves stal až s Nebezpečnou rychlostí z roku 1994. Našlapaný blockbuster z něj poprvé udělal akční hvězdu, přesto odmítl hrát v pokračování – a Foxové ho kvůli tomu na dekádu dali na svůj blacklist. Reevesovi to však nevadilo a střihl si postupně roli v ještě úspěšnějším Matrixu, aby svůj status akční ikony nakonec zacementoval v Johnu Wickovi.

02) Skromná hvězda

Přesto všechno si Reeves udržuje pověst extrémně skromné globální hvězdy – pravidelně se o své honoráře dělí s kaskadéry i jinými herci, například ze své výplaty za Ďáblova advokáta upustili milion, jen aby si ve filmu zahrál Al Pacino. Za Nebezpečnou rychlost 2 mu chtěli dát 11 milionů, přesto odmítl! A mohlo být ještě lépe – motal se totiž i kolem role Wolverinea v původních X-Menech.

01) Bohatým bral, nemocným dával

Zřejmě nejsrdceryvnějším elementem Reevesovy osobnosti je však jeho financování nejrůznějších beneficí. Když třeba jeho sestra Kim onemocněla leukémií, Reeves založil soukromou nadaci na podporu výzkumu nádorových onemocnění a podporu dětské onkologické léčby. Zvláště v druhé polovině kariéry tak Reeves působí spíš jako mesiáš než jako akční mlátička...

Pořádné pecky Billa a Teda začínají na Prima COOL v pátek ve 22:35.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný