11. prosince 2023 00:03

9 věcí, které nevíte o Johnu Wickovi: Kolik lidí zabije v prvním filmu?

Sesbírali jsme zajímavosti o akčním nářezu, který ukazuje, že naštvaní pejskaři umí být strašní borci.

První John Wick, jehož si v sobotu večer vpálíme na Prima COOL, přinesl v roce 2014 svěží vítr do akčního žánru svým přímočarým, vtipným, stylově a precizně uchopeným příběhem pomsty. Jde o režijní debut dvojice kaskadérů a choreografů akčních scén Davida Leitche a Chada Stahelskiho, kteří do hlavní role povolali Keanu Reevese, s nímž se znali z práce na kultovní trilogii Matrix. Tady je devítka zajímavých špeků, které byste o tomto filmu měli vědět!

09) Původně se měl jmenovat Scorn (Opovržení), pod takovým názvem koloval scénář od Dereka Kolstada po Hollywoodu. Byl inspirovaný snímky jako 96 hodin (2008) nebo Muž v ohni (2004). Název se změnil nedlouho před premiérou, zejména proto, že Keanu Reeves o filmu už dlouho mluvil právě ve spojení se jménem hlavního hrdiny a studio chtělo využít této publicity.

08) Režiséři Stahelski & Leitch mají bojové studio 87Eleven, specializující se na trénink herců pro natáčení akčních filmů. Přestože se u nich Reeves připravoval už v minulosti, tentokrát byl celý proces opravdu mimořádný. Trénoval po dobu čtyř měsíců, osmihodinové šichty, pětkrát až šestkrát týdně. Příprava se zaměřovala na chvaty jiu-jitsu, juda, na extrémní řízení aut a samozřejmě na zacházení se zbraněmi. Reeves před kamerou předvádí techniku držení zbraně používanou speciálními jednotkami SAS, zvanou jako CAR, ale taky originální kaskadérský styl nazvaný gun-fu.

07) Švédský herec Michael Nyqvist, představitel šéfa ruského podsvětí Viggo Tarasova, si při natáčení jedné scény s kaskadérem pořezal hlavu takovým způsobem, že mu vlastní ucho skončilo na pravém rameni. Spravilo to rozsáhlé šití. Jedna z finálních scén filmu musela být přetočena, aby poraněné ucho nebylo vidět. Šlo o jednu z posledních Nyqvistových rolí. Rozvinula se u něj rakovina plic, které 27. července 2017 ve věku šestapadesáti let podlehl.

06) Wick nosí ve filmu hodinky Carl F. Bucherer Manero AutoDate 38mm. Co je však zajímavé, že během soubojů je má přetočené ciferníkem k zápěstí. Jde o trik, kteří používají v akci skuteční vojáci či příslušníci zásahových jednotek. Předejde se tak nechtěnému odrazu světla od skla, kterým by mohli nepříteli prozradit svou polohu.

05) Všechny pohyby a chvaty pro epický souboj v nočním klubu si Keanu Reeves byl schopný zapamatovat a odehrát vždy v den, kdy byly realizovány. Natáčení scén v nejvyšším patře klubu pak absolvoval s chřipkou ve čtyřicetistupňových horečkách.

04) Natáčení akce na území New Yorku bylo dost komplikované. Filmaři totiž dostali od města jen omezené povolení. Při přestřelkách například nesměli používat slepé náboje, takže záblesky z hlavní se musely dodělávat digitálně v postprodukci. Přestože měli zajištěnou uzávěru ulic, nesměli při natáčení automobilových honiček překročit v místě povolenou rychlost.

03) Nepanuje přesná shoda, kolik lidí vlastně John Wick před kamerou zabije. Podle vyjádření producenta Basila Iwanyka i Keanu Reevese by však finální číslo mělo být 84.

02) Člen ochranky, jehož Wick zdraví cestou na letištní ranvej, si čte knižní thriller Shibumi od Trevaniana, což byl pseudonym autora Rodneyho W. Whitakera. Jde o román o vysloužilém zabijákovi, který mimo jiné zabil tři muže tužkou. Vysloužilý zabiják John Wick ve filmu zabije tři muže tužkou...

01) Úspěch filmu vedl k rozšíření příběhu i celého fikčního světa. Hlavní dějová linka by měla zahrnovat celkem pět filmů, v Praze se natáčela taky filmová odbočka Ballerina o postavě Rooney, baletní tanečnici na cestě pomsty v podání Any de Armas (Blondýnka, Není čas zemřít, Na nože). Chad Stahelski a Derek Kolstad dále vytvořili prequelový seriál The Continental, točící se kolem hotelu sloužícího jako útočiště nájemných zabijáků, v němž platí zákon o neútočení.

John Wick začíná na Prima COOL v sobotu ve 22:25.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný