25. prosince 2023 00:02

9 věcí, které nevíte o Jetovi Li: Proč odešel do hereckého důchodu?

Nefalšovaná akční legenda v posledních letech už prakticky nehraje. Jinak má ale za sebou velmi bohatou kariéru.

V neděli se na COOL probojuje akční řežba Utržený ze řetězu. Legendární drsňák Jet Li se v ní představí jako pološílený bojový otrok, který porcuje skotské bitkaře na čínské nudličky. Pak však jeho pán skončí v kómatu – a náš otrok rázem procitne a zjistí, že život je víc než jen ryk jeho nepřátel. Podobně přitom možná procitnete i vy, protože se od premiéry tohoto bitkařského bijáku leccos změnilo i u Jeta Li.

07) Mrzké kořeny

Jet Li pochází z poměrů, které znalci častují klasickým „not good, not terrible“. Narodil se sice v Pekingu, kde měl rozhodně větší šance na úspěch než třeba na čínském venkově, tím to ale skončilo. Otec mu zemřel již ve dvou letech, rodina tak žila v chudých poměrech. V osmi si nicméně Jeta na wushu táboře povšimli instruktoři pro jeho hbitost a bojovnost...

06) Původní jméno?

Jak už to u herců čínského původu mnohdy chodí, Jetovo jméno původně znělo poněkud jinak, než jak ho znáte dnes. Když se začínal se svým wushu uměním zabydlovat u filmu, jeho čínské jméno Li Lianjie (počeštěně Li Lien-ťie) bylo pro filipínské producenty příliš složité. A tak se z něj na jejich radu stal „Jet Li“.

05) První zářez

Jetovi se dařilo dobře, z klasické čínské kinematografie nicméně musel přesídlit na Filipíny a do Hong-Kongu. Stěhování bude vůbec velkým motivem Jetova života. Klíčovou pro něj byla první větší role ve filmu Šaolinský chrám z roku 1982 a v následujících letech se porval v mnoha jiných filipínských a hongkongských bijácích.

04) Přechod na Západ

Kdyby Jet Li zůstal navěky v Asii, asi byste ho neznali. Jeho kariéra se však posunula razantně vpřed v roce 1998, když ztvárnil záporáka ve Smrtonosné zbrani 4. Bylo to mimochodem vůbec poprvé, co si po víc jak 15 letech před kamerou střihl záporáka. I když Jet neuměl moc anglicky, jeho přednes se stal velmi populárním a objevil se v celé řadě dalších trháků včetně Utrženého ze řetězu nebo Expendables.

03) Singapurský senior

Zhruba dekádu zpátky však Li opět zvedl kotvy a přesídlil z Ameriky zpět do Asie – namísto Číny však zvolil Singapur. Hlavním důvodem byla údajně starost o vzdělání jeho čtyř dcer, milionář by si však jistě mohl dovolit dobré školy i v USA. Spekuluje se o tom, že Jetovi víc vyhovovaly singapurské poměry – je tam více Číňanů i více buddhistů a cítí se tam zkrátka „více doma“ než v Americe.

02) Život nikoho nešetří

Jetova singapurská anabáze se však rázem zvrtla v roce 2013, kdy mu byla diagnostikována hypertyreóza, tedy endokrinní onemocnění štítné žlázy. V následujících letech proto prakticky zmizel z filmového světa, výrazně pohubl a stal se doslova stínem svého někdejšího já. Ke hraní se občas vrací, často však jde spíš o čestné role.

01) Kovaný buddhista

Faktem ale je, že čas nikoho nešetří a Jet Li není výjimkou. Pokud by se ze svého zdravotního důchodu již nikdy pořádně nevrátil na plátna kin, můžeme se spolu s ním uklidňovat tím, že je kovaný buddhista – při pohledu na jeho filmový debut z roku 1982 (Klášter Shaolin) tak lze rozhodně říct, že tenhle frajer hrál už od počátku s plným nasazením!

Utržený ze řetězu začíná na Prima COOL v neděli ve 22:00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný