19. dubna 2021 00:04

9 věcí, které nevíte o bondovce Jeden svět nestačí: Mohl ji točit režisér Pána prstenů

Jedna z bond girls ukázala ve třetím filmu s Brosnanovým agentem 007 o maličko víc, než zřejmě chtěla...

Ve čtvrtek večer na COOL dorazí bondovka Jeden svět nestačí. Pierce Brosnan se tentokrát jako agent 007 pokusí zatnout tipec šílenému padouchovi Robertu Carlyleovi a budou u toho i krásky Sophie Marceau a Denise Richards. Přehlížená bondovka z přelomu milénia si zaslouží víc pozornost, než obvykle dostává, právě v ní totiž skončila jedna velká éra. Co všechno o ní potřebujete vědět?

09) Námět filmu vznikl měsíc před vydáním druhé brosnanovské bondovky Zítřek nikdy neumírá. Producentka Barbara Broccoli tehdy viděla reportáž o skutečném zápasení o ropu ukrytou pod Kaspickým mořem, jež mezi sebou sváděly velké ropné společnosti, které se vynořily po kolapsu Sovětského svazu.

08) Jeden svět nestačí mohl režírovat Peter Jackson (Pán prstenů), Barbara Broccoli totiž byla velkou fanynkou jeho Nebeských stvoření. Jacksonovy Přízraky už se jí ale tolik nelíbily, a tak se k filmu nakonec dostal Michael Apted, jehož žena jen tak mimochodem upravila scénář do takové podoby, aby byly ženské postavy v bondovce uvěřitelnější…

07) Název filmu je překladem fráze „Orbis non sufficit“, která byla skutečným rodinným modelem Sira Thomase Bonda, středně významného anglického šlechtice 17. století. Původ fráze je ovšem datován zřejmě až k Alexandru Velikému!

06) Když se reálná MI6 dozvěděla, že filmaři plánují natáčet u jejího skutečného sídla celou sérii akčních scén a honiček, reální špioni filmařům jejich vizi zatrhli. Tehdejší britský ministr zahraničí Robin Cook ale nařízení zrušil s prohlášením, že „po tom, co všechno Bond udělal pro Británii, je to to nejmenší, co můžeme udělat na oplátku“.

05) Scéna, v níž se Bond padající z horkovzdušného balónu zachytí za kabely britské superstavby Millenium Dome, byla extrémně náročná na provedení. Režisér Apted ve finále filmu nechal i okamžik, kdy kaskadér kabely sice chytil, ale neudržel!

04) Traduje se, že Millenium Dome nebyl v Británii příliš populární a snímek původně obsahoval i scénu, při níž M (Judy Dench) po Bondově záchraně suše pronese „alespoň k něčemu Millenium Dome je“. Ve finálním sestřihu filmu ale tato věta bohužel není.

03) Celé finále se původně mělo natáčet v Istanbulu a pro tyto účely sem dorazil i režisér Apted, aby dohlížel na budování kulis. Po pumovém atentátu ale byla produkce přesunuta mimo Turecko a všechno, co vidíte na konci filmu, vznikalo na zeleném pozadí v Anglii.

02) Krátce poté, co Bond v posteli prohlásí „ledu už bylo dost“, můžete na okamžik spatřit ňadro Sophie Marceau. Záběr byl později vyretušován z traileru, v samotném filmu však navzdory mládežnické přístupnosti zůstal.

01) Legendární představitel Q, herec Desmons Llewelyn, zemřel při autonehodě krátce po premiéře. Snímek je tak věnován jeho památce – a aby také ne, když se Llewelyn objevil v průběhu 36 let v 17 bondovkách!

Jeden svět nestačí začíná na Prima COOL ve čtvrtek ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný