9. května 2022 00:05

7 věcí, které nevíte o Jeanu Renovi: Jaké je jeho pravé jméno?

Rodák z Casablancy se stal francouzskou filmovou hvězdou... a kupodivu to pro něj byl jen začátek!

V sobotu na COOL doputuje francouzská klasika Drž hubu! Drsňák Jean Reno a ukecaný blázen Gérard Depardieu se v ní ocitnou na útěku z vězení, a jelikož jsme v žánru komedie, nebude u toho nouze o přešlapy. Pro Jeana Rena je ostatně příznačné, že dovede svou tvrdou fazonu proklatě často překovat v humor – není se čemu divit, když se ostatně ani ve skutečnosti „Jean Reno“ nejmenuje!

07) Tenkrát v Casablance

Reno se narodil v marocké Casablance, která sice byla tradičně francouzským koloniálním územím, jeho rodina však měla blíže ke Španělsku. Jeho rodiče sem přesídlili poté, co je ze Španělska vyhnal totalitní režim Francisca Franca. Mladý Jean, který si toho času ještě říkal Juan, tu však nehodlal strávit mnoho času...

06) Nuzné poměry

Jean Reno se rozhodně může pyšnit tím, že se do pozice hvězdy vypracoval zcela sám. Jeho otec pracoval v dílně a máma mu umřela, když byl ještě mladý. Nakonec se rozhodl v sedmnácti přestěhovat do Francie a získal občanství skrze službu ve francouzské armádě. Přesto zároveň vystudoval divadelní školu, takže k herectví vlastně tíhl odmala.

05) Přechod do Francie

Ve Francii si Juan také konečně změnil jméno na nám známého Jeana Rena. Po vojenské službě a divadelní škole se díky své výšce 188 cm často upíchl ve vedlejších rolích vazeb a drsňáků, nakonec se však vypracoval i do hlavních rolí – a to dokonce i v komediích! Stal se dvorním hercem Luca Bessona a tváří, kterou ve Francii znal každý filmový divák.

04) Americká klika

Netradiční fazona francouzského herce s exotickými rysy Rena nakonec zavála i přes velkou louži do Ameriky. Nejprve ve vedlejší roli v romanťárně Francouzský polibek z roku 1995, později v řadě dalších bijáků včetně Godzilly, Ronina nebo Mission: Impossible. Spolu se světovou slávou následovala i druhá vlna evropských filmů cílících na světové publikům, do níž patří třeba právě i Drž hubu!

03) Mohl být ještě slavnější

Po bitvě je každý generál, takže těžko soudit za činy minulosti – přesto je paradoxní, že se Jean Reno do povědomí celé generace diváků mohl zapsat ještě razantněji než „jen“ jako Leon. Právě jemu byla totiž původně nabídnuta role agenta Smithe v prvním Matrixu. Reno ji však s díky odmítl a věnoval se jiným zájmům...

02) Polská romantika

Renova první žena Geneviève byla ještě francouzského původu, po rozvodu lze však říct, že jeho srdce jako by změnilo trvalé bydliště do Polska. Právě odtamtud totiž pochází nejen jeho druhá žena Nathalie Dyszkiewicz, ale i jeho třetí žena Zofia Borucka. Inu, vzhledem k Renově světoběžnictví lze konstatovat, že to vlastně není zase tak překvapivé!

01) A jeho pravé jméno je…

A nyní třešnička na dortu, kolem níž jsme tančili v předešlých odstavcích. Už jsme prozradili, že se Jean Reno narodil jako Juan. Jeho celé jméno však zní Juan Moreno y Herrera-Jiménez! Právě z „Morena“ se ve Francii stal zkrácený „Reno“, jenž se zapsal do srdcí tolika milovníků celuloidu.

Drž hubu! začíná na Prima COOL v sobotu ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný